Czym jest czyrak, gdzie powstaje i jak się go pozbyć? Czyraki na pośladkach

Czyraki to dosyć bolesne ropnie, które wywołane są najczęściej przez gronkowca złocistego. Chociaż jego nazwa brzmi niepokojąco, nie ma powodów do zmartwień – większość z nas jest nosicielem tej bakterii. Kiedy tylko spada odporność organizmu – chorujemy, jesteśmy przeziębieni, walczymy z jakąś infekcją, to moment, w którym może pojawić się czyrak. Przenika wtedy do mieszków włosowych, gruczołu łojowego lub zadrapań na skórze i ranek, a następnie namnaża się powodując stan zapalny. Przeważnie rozwija się łagodnie, dosyć szybko pęka i goi się, nie powodując szczególnych komplikacji zdrowotnych. Czasem dzieje się zupełnie inaczej – rozmnaża się, pojawia się jeden koło drugiego co okazuje się uciążliwe i nieprzyjemne. Warto wtedy udać się do lekarza, aby obejrzał powstające rany i ocenił, co można zrobić w takiej sytuacji.
Czyrak na pośladku? To możliwe. Jest to nawet jedno z najczęściej „zamieszkiwanych” miejsc przez czyraka. Kiedy się tam pojawia – powoduje dyskomfort, jest to bardzo nieprzyjemne miejsce, ponieważ codziennie narażeni jesteśmy na wiele aktywności, które powodują ciągle obcieranie lub naciskanie bolesnego ropnia. Często w tym miejscu mylony jest ze zwykłą potówką, która podobna jest do czyraka w początkowym stadium. Wygląda wtedy jak czerwona, nieco nabrzmiała narośl, ale z czasem zamienia się w ranę, która podchodzi ropą, a na jej czubku widać czop ropny.
Czy wyciskać czyraka? Zdecydowanie nie. Można w inny sposób się go pozbyć, ale nie należy naruszać jego formy, ponieważ możemy sobie bardziej zaszkodzić lub roznieść stan zapalny. Stosowanie odpowiednich roztworów odkażających pozwoli na szybsze pękniecie czopa, a następnie wypłynięcie ropy. To moment, w którym spirytusem należy przemyć ranę, a następnie użyć na nią maści antybiotykowej i nakleić opatrunek. Ta ingerencja w zupełności wystarczy w przypadku walki z czyrakiem. Chociaż pośladek wydaje się miejscem dosyć skomplikowanym – plan działania jest taki sam. W przypadku siedzącej pracy, aby nie narażać się na dyskomfort, można nakleić opatrunek. To z pewnością pozwoli nieco uniknąć niekomfortowych sytuacji, a także zminimalizuje ból, jaki będziemy odczuwać podczas takiej czynności – czasem nawet całkiem go wyeliminuje.
Najbezpieczniej jednak udać się przed takimi zabiegami do lekarza, który odpowiednio przygotuje nas do tego, co w takiej sytuacji zrobić. Jeśli jest to pojedynczy czyrak – zapewne zleci wszystko to, co opisane zostało powyżej. Jeśli jednak jest ich więcej – może zapisać kurację antybiotykową doustną albo dożylną w szpitalu. Musimy leczyć te zapalne ropnie, ponieważ mogą doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań np. do sepsy. Niestety, nawet po ich wyleczeniu, bardzo często powracają, a wtedy należy wprowadzić antybiotykoterapię, która ciągnie się nawet miesiącami i niejednokrotnie odbywa się w murach szpitalnych.
Nie należy się jednak bardzo martwić – czyrak na pośladku nie jest niebezpieczny, a na pewno mniej niż czyrak w pachwinie lub na twarzy. Dopiero te miejsca mogą okazać się bardziej problematyczne dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *