Czym jest czyrak, gdzie powstaje i jak się go pozbyć? Czyraki na pośladkach

Czyraki to dosyć bolesne ropnie, które wywołane są najczęściej przez gronkowca złocistego. Chociaż jego nazwa brzmi niepokojąco, nie ma powodów do zmartwień – większość z nas jest nosicielem tej bakterii. Kiedy tylko spada odporność organizmu – chorujemy, jesteśmy przeziębieni, walczymy z jakąś infekcją, to moment, w którym może pojawić się czyrak. Przenika wtedy do mieszków włosowych, gruczołu łojowego lub zadrapań na skórze i ranek, a następnie namnaża się powodując stan zapalny. Przeważnie rozwija się łagodnie, dosyć szybko pęka i goi się, nie powodując szczególnych komplikacji zdrowotnych. Czasem dzieje się zupełnie inaczej – rozmnaża się, pojawia się jeden koło drugiego co okazuje się uciążliwe i nieprzyjemne. Warto wtedy udać się do lekarza, aby obejrzał powstające rany i ocenił, co można zrobić w takiej sytuacji.
Czyrak na pośladku? To możliwe. Jest to nawet jedno z najczęściej „zamieszkiwanych” miejsc przez czyraka. Kiedy się tam pojawia – powoduje dyskomfort, jest to bardzo nieprzyjemne miejsce, ponieważ codziennie narażeni jesteśmy na wiele aktywności, które powodują ciągle obcieranie lub naciskanie bolesnego ropnia. Często w tym miejscu mylony jest ze zwykłą potówką, która podobna jest do czyraka w początkowym stadium. Wygląda wtedy jak czerwona, nieco nabrzmiała narośl, ale z czasem zamienia się w ranę, która podchodzi ropą, a na jej czubku widać czop ropny.
Czy wyciskać czyraka? Zdecydowanie nie. Można w inny sposób się go pozbyć, ale nie należy naruszać jego formy, ponieważ możemy sobie bardziej zaszkodzić lub roznieść stan zapalny. Stosowanie odpowiednich roztworów odkażających pozwoli na szybsze pękniecie czopa, a następnie wypłynięcie ropy. To moment, w którym spirytusem należy przemyć ranę, a następnie użyć na nią maści antybiotykowej i nakleić opatrunek. Ta ingerencja w zupełności wystarczy w przypadku walki z czyrakiem. Chociaż pośladek wydaje się miejscem dosyć skomplikowanym – plan działania jest taki sam. W przypadku siedzącej pracy, aby nie narażać się na dyskomfort, można nakleić opatrunek. To z pewnością pozwoli nieco uniknąć niekomfortowych sytuacji, a także zminimalizuje ból, jaki będziemy odczuwać podczas takiej czynności – czasem nawet całkiem go wyeliminuje.
Najbezpieczniej jednak udać się przed takimi zabiegami do lekarza, który odpowiednio przygotuje nas do tego, co w takiej sytuacji zrobić. Jeśli jest to pojedynczy czyrak – zapewne zleci wszystko to, co opisane zostało powyżej. Jeśli jednak jest ich więcej – może zapisać kurację antybiotykową doustną albo dożylną w szpitalu. Musimy leczyć te zapalne ropnie, ponieważ mogą doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań np. do sepsy. Niestety, nawet po ich wyleczeniu, bardzo często powracają, a wtedy należy wprowadzić antybiotykoterapię, która ciągnie się nawet miesiącami i niejednokrotnie odbywa się w murach szpitalnych.
Nie należy się jednak bardzo martwić – czyrak na pośladku nie jest niebezpieczny, a na pewno mniej niż czyrak w pachwinie lub na twarzy. Dopiero te miejsca mogą okazać się bardziej problematyczne dla naszego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here