Czym karmić kaczki?

Jeziora, stawy i inne rozmaite akweny wodne są niezwykle popularne wśród dzieci, które z wypiekami na twarzy lubią rzucać rozmaite produkty kaczkom zamieszkującym dany ekosystem. Lubią one oglądać jak ptaki rywalizują o zdobycz, a w końcu zdobywają ją i z gracją połykają. Warto jednak zadbać o parę szczegółów, aby zwierzęta nie ucierpiały w czasie karmienia i zachowane zostały wszelkie znamiona bezpieczeństwa. Czasami w miejscach zamieszkałych przez kaczki wyraźnie napisane jest na odpowiedniej tablicy, że zwierząt karmić nie wolno. Tego typu zakazów należy przestrzegać i ich nie ignorować. Nie chodzi tu już tylko i wyłącznie o troskę o brak mandatu, ale także zwłaszcza o zdrowie zwierząt. Dziecięcia radość, nawet najbardziej ucieszna, nie może przykryć bowiem wartości nadrzędnych.

Warto zastanowić się czasami czym karmić kaczki, aby nie uszkodzić ich bardzo czułego układu pokarmowego. Z pewnością odpadają słodycze, zwłaszcza o konsystencji podobnej do żelek. Nieodpowiednie wydają się także wszelkie produkty przetworzone, z którymi kaczki nie mają szansy spotkać się w środowisku naturalnym. Nie wiadomo jak zareagują, kiedy zjedzą cokolwiek nieprzystosowanego do ich układów pokarmowych. Co ciekawe jednak, nie powinniśmy dokarmiać kaczek także chlebem, który jest dla ptaków niczym innym jak śmieciowym jedzeniem. Biały chleb nie dostarcza wszystkich wymaganych substancji odżywczych kaczkom, a chytre ptaki przyzwyczajone do tego typu jedzenia całkowicie rozleniwiają się i porzucają swoją zwyczajną, naturalną dietę. Pamiętać należy fakt, że nie jest się jedyną osobą, której dokarmianie kaczek sprawia przyjemność – czyni tak naprawdę wiele osób. Na dłuższą metę odżywianie się jednym produktem może być dla kaczki niezwykle destrukcyjne. Tego typu, wydaje się błaha rzecz, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet przedwczesnej śmierci. Nie jest istotne czy chleb pokroimy w małe kostki, czy weźmiemy stary „chrupiący” czy świeży ze sklepu – każde tego typu działanie nie jest wskazane.

Pojawia się więc pytanie – w takim razie czy kaczki można dokarmiać czymkolwiek? Otóż okazuje się, że zdecydowanie lepsze dla organizmu tych ptaków jest podawanie im np. pokrojonych warzyw takich jak marchewka czy pietruszka. Zawierają one witaminy i związki chemiczne, które są wskazane dla poprawnego funkcjonowania organizmów kaczek. Inną ewentualnością jest podawanie kaczkom ziaren, można także postawić na kaszę lub pestki słonecznika. Wszystkie te produkty będą znacznie lepiej nadawały się do kaczego żołądka niż zwykły czerstwy chleb. Dla najbardziej gorliwych ptasich przyjaciół w sklepach dostępna jest karma dedykowana do dokarmiania ptactwa wodnego z mieszanką rozmaitych smakołyków. Specjaliści rekomendują także rozsypywanie jakichkolwiek produktów na ziemi, a nie rzucanie ich do wody. Warto o tym wspomnieć, ponieważ wrzucanie jedzenia do akwenów zwyczajnie je zanieczyszcza i powoduje, że rozrastać się mogą szkodliwe bakterie czy grzyby, niekorzystne dla środowiska naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here