Czy po okresie są dni płodne?

Wiele młodych dziewczyn zastanawia się, kiedy dokładnie występują dni płodne w cyklu kobiety. Choć liczenie dni płodnych może wydawać się trudne, wystarczy skrupulatnie obserwować swój organizm, aby móc je łatwo oznaczać.

Czy po okresie są dni płodne?

Pierwsze kilka dni po zakończeniu miesiączki są niepłodne. Zwykle jest to około tydzień, lecz należy pamiętać, że współżycie bez zabezpieczenia nie chroni w stu procentach przed ciążą, nawet przed owulacją. Plemniki mogą bowiem przeżywać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, dlatego decydując się na seks bez zabezpieczenia parę dni po miesiączce, trzeba liczyć się z ryzykiem ciąży.

Czy seks podczas okresu jest bezpieczny?

Choć należy przyjąć, że żaden dzień cyklu kobiety nie gwarantuje niepłodności, miesiączka to najbardziej bezpieczny pod tym względem okres. Seks podczas okresu często jest tematem tabu z związkach. Zupełnie niesłusznie, gdyż może nieść za sobą nie tylko minimalne ryzyko ciąży, ale także ogrom przyjemności dla oboju partnerów.

Ważna jest higiena!

Decydując się na seks podczas okresu lub krótko po nim, kiedy wciąż występuje plamienie, ważne jest aby zadbać odpowiednio o miejsca intymne, dokładnie je myjąc płynem do higieny intymnej. Drogi rodne kobiety podczas okresu i krótko po nim są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje intymne. Odpowiednia higiena pomoże zapobiegać chorobom i poprawi komfort stosunku.

Czy dni płodne są zawsze w tym samym czasie od okresu?

Obliczanie dni płodnych jest o tyle trudne, gdyż owulacja może się przesuwać wraz ze stanem zdrowia lub stylem życia kobiety. Wiele czynników może opóźniać lub przyśpieszać owulację i sprawić, że zamiast ponad tydzień po okresie, pojawi się zaledwie 3-4 dni od końca miesiączki. W tym wypadku ciąża spowodowana stosunkiem w ostatnich dniach okresu jest mocno prawdopodobna.

Czynniki wpływające na czas owulacji i dni płodnych występujących po okresie:
> stan zdrowia (przeziębienia, infekcje intymne, gorączka i stany zapalne organizmu)
> zmiana klimatu (nagłe przeniesienie się do innej strefy klimatycznej)
> nagłe skoki ciśnienia (np. podczas podróży samolotem)
> stres, depresja oraz stany lękowe
> problemy hormonalne ( nie tylko problemy związane z hormonami płciowymi, ale w dużej mierze na cykl płciowy kobiety ma prawidłowe funkcjonowanie tarczycy; nadczynność i niedoczynność tarczycy ma wpływ na regularność miesiączki i niesystematyczne występowanie owulacji)
> wiek kobiety ( regularność cyklu często zależy od wieku, młode dziewczynki i nastolatki mają zwykle z początku nieregularne miesiączki, gdyż w okresie dojrzewania dopiero stabilizuje się gospodarka hormonalna organizmu)

Należy pamiętać, że niepojawienie się okresu lub niewielkie plamienie w danym miesiącu nie zawsze oznacza bezpłodność. Zwłaszcza kobiety, u których miesiączka pojawia się w bardzo dużych odstępach czasu ( co 2-3 miesiące) są narażone na nagłe pojawienie się owulacji i dni płodnych. Czy to zaraz po okresie, czy w inne dni cyklu – nigdy nie ma się pewność co do występowania dni płodnych i niepłodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here