Wielu pacjentów skierowanych na kolonoskopię bardzo boi się, że to badanie jest bolesne, ale czy tak jest naprawdę?

Gdy cierpimy na bolesne zaparcia albo inne problemy gastryczne, to koniecznie musimy odwiedzić dobrego lekarza gastrologa. Nie ma co z taką wizytą zwlekać, bo zły stan przewodu pokarmowo-wydalniczego to nie tylko dolegliwości takie jak bóle brzucha, zaparcia, biegunki, gazy i tak dalej, ale i na przykład problemy z niewchłanialnością rozmaitych pierwiastków i mikroelementów – a to już może prowadzić do naprawdę poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Tak więc pora umówić się na wizytę do gastrologa.

Oczywiście, zawsze podstawą takiej wizyty jest wywiad lekarski. Musimy odpowiedzieć lekarzowi na wiele pytań odnośnie tego, jak funkcjonuje nasz układ pokarmowy, trawienny i wydalniczy. Może to być trochę krępujące, ale należy pamiętać, że mamy do czynienia z lekarzem specjalistą, przed którym nie musimy się absolutnie niczego wstydzić. Tyle, że do postawienia właściwej diagnozy mogą być potrzebne także badania, zarówno żołądka, dwunastnicy, jak i jelita cienkiego oraz grubego.

Szczególnie wokół tego ostatniego badania, czyli obrazowego badania jelita grubego narosło wiele mitów. Badanie te nazywa się fachowo kolonoskopia i jest czymś, czego ludzie się bardzo boją. Nie do końca zresztą wiedzą jak takie badanie wygląda, ale mają bardzo nieprzyjemne wyobrażenia na jego temat. Zastanawiają się na przykład czy kolonoskopia boli, bo naczytali się w internecie na temat tego, że takie badanie to prawdziwe piekło. Jak się jednak okazuje, niekoniecznie jest to prawda, bo najwięcej zależy od lekarza wykonującego owo badanie.

Na czym więc ta kolonoskopia polega? W skrócie mówiąc, na wprowadzeniu do jelita grubego pacjenta poprzez odbyt cienkiego przewodu, który zakończony jest kamerą, dzięki której lekarz specjalista może na bieżąco ocenić stan ścianek naszego jelita oraz na przykład tego, czy znajdują się w nim polipy oraz w jakim stanie są kosmki jelitowe. Oczywiście sam obraz to nie wszystko, bo urządzenie jest zdatne do pobrania mikroskopijnych wycinków tkanki, które mogą być potem laboratoryjnie zbadane, na przykład pod kątem istnienia zapalenia tkanki.

Wielu ludzi wyobraża więc sobie całą sprawę tak, że jest to badanie bardzo bolesne. Nie jest to prawda, bo jeżeli udamy się do dobrego fachowca, który jest delikatny i kieruje tymże przewodem z kamerą z wyczuciem, to mało co poczujemy. Nieprzyjemne mogą być jedynie momenty, gdy przewód wchodzi w odbyt oraz gdy natrafia na zakręt jelita, ale nie jest to absolutnie nic strasznego. Jest to co najwyżej dyskomfort, a nie jakiś straszny ból.

Inną sprawą jest to, że wielu ludzi decyduje się na wykonaniu kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym i jest to dobra opcja dla osób, które mimo wszystko bardzo się boją. Te znieczulenie ogólne nie polega na tym, że zasypiamy, tylko że czujemy się bardzo zrelaksowani i wręcz nieco nieświadomi tego, co się z nami dzieje. Niby pozostajemy cały czas przytomni, ale na dobrą sprawę nie bardzo czujemy kiedy w ogóle kamera wchodzi do odbytu, a jedynie odczuwamy pokonywanie zakrętów w jelicie jako małe ukłucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here