Czym malować tworzywa sztuczne, w tym plastik?

Malowanie elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym plastiku, cieszy się ostatnio ogromną popularnością. Prace tego typu są bardzo charakterystyczne w wielu dziedzinach przemysłu, jednak wymagają odpowiednich metod i preparatów. Czy można zrobić to w warunkach domowych?
Każdy z nas jest w posiadaniu przedmiotów, a nawet mebli wykonanych z plastiku, które chcielibyśmy odnowić bądź zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Do dekoracyjnego bądź ochronnego odnawiania takich tworzyw wykorzystuje się farby i lakiery, które są wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Jednak nie tylko odpowiedni dobór preparatu gwarantuje nam powodzenie zabiegu, ale także odpowiedni sposób malowania, a także odpowiednie warunki jakie sobie uprzednio przygotujemy.
Jednym z takich warunków jest dokładne oczyszczenie powierzchni przed malowaniem. Odpowiednio przygotowane podłoże gwarantuje nam o wiele lepszą przyczepność, i znacznie zwiększa powodzenie zabiegu.
Dekoracyjne elementy, zabawki, małe półki czy nawet uchwyty na papier toaletowy można z powodzeniem pomalować farbą w aerozolu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to samodzielnie. Taka farba nie wymaga często nawet użycia uprzednio podkładu. Potrząsamy sprayem i nanosimy na wybrany element. Dla zwiększenia trwałości pomalowanego elementu warto pokryć go później lakierem akrylowym. Doskonale zabezpieczy nasza uprzednio wykonaną pracę.
Przed użyciem takiej farby najwięcej czasu musimy poświęcić na przygotowanie malowanego później podłoża tym bardziej, że będzie to nasz jedyny podkład. Dokładnie oczyszczamy powierzchnie z wszelkich zanieczyszczeń, delikatnie ją odtłuszczamy. Można użyć w tym celu płynu do szyb. który jest mniej inwazyjny od acetonu czy spirytusu, który może zniszczyć plastik. Następnie dokładnie suszymy powierzchnie, albo czekamy aż sama wyschnie. Później postępujemy według instrukcji powyżej.
Trzeba również pamiętać, że malowanie plastiku to jak każde inne malowanie proces, który może zabrudzić nam elementy. Należy je zabezpieczyć, obklejając taśmą malarską, a większe elementy folią ochronną.
Czym pomalować plastik, który zajmuje większą powierzchnie i malowanie sprayem zajęło by mnóstwo czasu ?
Jeśli mamy do pomalowania meble czy ramy okienne, które mają większy obszar i są bezustannie narażone na zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy słońce lepiej wybrać inna farbę. Na rynku są specjalne farby do plastiku poliuretanowe. Zapewniając większą przyczepność, są o wiele bardziej odporne na działanie pogody więc doskonale sprawdzą się przy malowaniu wspomnianych wcześniej ram okiennych. Mają też o wiele mniejsze ścieranie. O ile elementów dekoracyjnych nie dotykamy często, to ramy okienne czy meble są bezustannie narażone na dotykanie i często się brudzą. Ten rodzaj farby tworzy powłokę, która łatwo utrzymać w czystości. Kolejnym plusem jest jej dostępność w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i różnorodność wykończeń. Mamy tutaj większe pole do popisu i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here