Leasing samochodu używanego jest usługą, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to korzystne ze względu na stosunkowo dobrą jakość auta do jego ceny. Sprawdźmy dokładnie na czym polega cały proces.
Wiek leasingowanych aut
Im auto jest młodsze, tym jest większa szansa, że warunki leasingu będą korzystne dla klienta. Większość firm zgadza się na przygotowanie oferty dla samochodów, które mają maksymalnie 3-4 lata. Zdarzają się takie, które dodatkowo zgadzają się na wycenę aut w wieku 4-6 lat. Powyżej tej poprzeczki oferta jest już bardzo okrojona i rzadko łączy się z korzyścią klienta.
Jak długo trwa leasing
Jest to uzależnione od wieku samochodu. Wiek samochodu w połączeniu z okresem leasingu nie powinien przekraczać 8 lat. Jest to ogólna zasada, dlatego istnieją od niej odstępstwa. Nie należy jednak nastawiać się na bardzo wydłużony okres. Dla bezpieczeństwa transakcji warto kierować się tą zasadą podczas wyboru auta.
Wysokość wkładu wstępnego
W Polsce zazwyczaj należy mieć uszykowane ok 15 procent wartości auta na wkład własny. Opłata ta jest zależna od kilku czynników. Głównymi są wiek auta i kraj pochodzenia (dostawca). Ważnymi parametrami są też procedury – czy można wykonać czynności uproszczone, czy pełne – oraz polityka określonej firmy leasingowej. Najczęściej leasing samochodu używanego wiąże się z opłatą pomiędzy 10-15 procent.
Dostawca samochodu
Firmy leasingowe najczęściej zgadzają się na przygotowanie oferty dla samochodu od sprawdzonego dostawcy jakim jest autoryzowany dealer. Często akceptują auta z komisów i importerów samochodów. Rzadziej zgadzają się na indywidualnych sprzedawców, ale i od tej reguły są wyjątki. Firmom leasingowym tak bardzo zależy na wiarygodności dostawy dlatego, że to one będą właścicielem określonego samochodu. Z tego względu w przypadku komplikacji chcą mieć do czynienia z jak najbardziej uchwytnym sprzedawcą.
Leasing aut używanych z zagranicy
Przyszli użytkownicy samochodów często chcą mieć do dyspozycji auta z zagranicy. Jest to spowodowane tym, że takie egzemplarze często są w lepszym stanie niż te same modele użytkowane w Polsce. Leasing używanego auta z Niemiec jest jak najbardziej możliwy. W tym przypadku najłatwiejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do firmy specjalizującej się w tego typu procesach (sprawdź ofertę https://www.carforfriend.pl/landing/leasing-samochodu-z-zagranicy/).
Wówczas firma poznaje oczekiwania i budżet swojego klienta, a następnie szuka dla niego odpowiedniego modelu. Po sprowadzeniu auta do Polski i sfinansowaniu opłat może sprzedać auto firmie leasingowej jako Polski dostawca.