siłownik w drzwiach ciągnika

Pojawienie się sprężyn gazowych w znaczący sposób ułatwiło obsługę ciężkich elementów konstrukcyjnych, takich jak maski czy bagażniki samochodowe. W przypadku maszyn rolniczych, w tym przede wszystkim w ciągnikach, sprężyny wykorzystuje się głównie jako element ułatwiający uchylanie drzwi czy szyb kabinowych. Siłownik drzwi ciągnika zmniejsza opór podczas ich otwierania i chroni przed samoczynnym zatrzaśnięciem, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.

Oznaki wadliwego działania siłownika

Pierwszą oznaką nieprawidłowej pracy siłownika w drzwiach ciągnika rolniczego jest brak możliwości samoczynnego, pełnego rozwarcia obsługiwanego elementu konstrukcyjnego – całych drzwi lub szyby. Gdy sprężyna gazowa nie ma siły, by wypchnąć do końca dany element i przytrzymać go w pożądanym punkcie, wówczas najprawdopodobniej pojawiła się nieszczelność, przez co część gazu zwyczajnie się ulotniła. W dłuższej perspektywie czasu sprawność działania takiego elementu jeszcze się osłabi, aż w końcu zupełnie przestanie on realizować swoją funkcję. Wówczas należy go wymienić na nowy siłownik drzwi ciągnika (https://eszyby.pl/pol_m_SILOWNIKI-GAZOWE-4635.html), pamiętając o doborze modelu o identycznej sile działania i takich samych lub zbliżonych wymiarach – dzięki temu montaż nowego elementu nie sprawi trudności.

Jaki siłownik wybrać?

Szukając nowego siłownika do drzwi maszyny rolniczej, w pierwszej kolejności warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną oryginalnej, już zużytej sprężyny. Na jej powierzchni powinna znajdować się informacja o sile oraz wymiarach. Na wymianę potrzebujemy elementu o takich samych lub przynajmniej zbliżonych parametrach technicznych. Gdy zamówiony siłownik drzwi ciągnika będzie miał zbyt małą siłę pchającą, wówczas nie zdoła unieść ciężkiego elementu konstrukcyjnego i przy nadmiernym obciążeniu szybko się uszkodzi. Pożądany element najszybciej znajdziemy w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów kabinowych do ciągników, maszyn rolniczych i budowlanych, takich jak koparki czy ładowarki. Co ważne, warto zamawiać siłowniki znanych producentów, na przykład polskich lub niemieckich marek. To sprzęt trwały, o parametrach zgodnych z tabliczką informacyjną.

Gdy drzwi ciągnika rolniczego, szyba tylna lub szyberdach zabezpieczony sprężyną gazową nie chce się unosić, lub co gorsze, samoczynnie się zamyka, wówczas najwyższy czas, by zużyty siłownik wymienić na nowy. Siłownik drzwi ciągnika, szyby czy okna dachowego to element tani i bardzo łatwy w montażu, a znacząco zwiększający komfort użytkowania pojazdu. Jeśli zatem zauważysz oznaki słabnięcia sprężyny, nie zwlekaj z jej wymianą. Nowy siłownik można zamówić od ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here