Jak działa testosteron

Testosteron to hormon płciowy produkowany przede wszystkim w jądrach. Odpowiada on, m.in. za kształtowanie się męskich cech płciowych, spermatogenezę, a także wzrost libido. Choć hormon ten produkowany jest wewnątrz organizmu, to istnieją wskazania do jego podawania w formie tabletek, żelu lub zastrzyków. Sprawdźmy, jak działa testosteron, co powoduje spadek jego poziomu w organizmie oraz jakie są wskazania do jego podawania?

Gdzie produkowany jest testosteron i jakie funkcje spełnia w naszym organizmie?

Miejscem produkcji testosteronu są przede wszystkim jądra. W mniejszych ilościach powstaje on w korze nadnerczy, a w organizmie kobiet również w jajnikach i łożysku. W momencie, gdy hormon dotrze do miejsca docelowego (tj. konkretnej tkanki lub narządu) ulega przekształceniu do silniej działającej formy, czyli dihydrotestosteronu. Następnie łączy się z receptorem dla hormonów steroidowych zlokalizowanym w cytoplazmie komórki.  Jakie funkcje spełnia testosteron w naszym organizmie? Przede wszystkim jest hormonem, który odpowiada za:

– kształtowanie się cech płciowych podczas życia płodowego,
– wykształcenie się wtórnych cech płciowych (m.in. owłosienie typu męskiego, męska budowa ciała),
– spermatogenezę (czyli proces produkcji i dojrzewania plemników zachodzący w jądrach),
– wzrost i rozwój gruczołu krokowego,
– procesy anaboliczne (stymulowanie syntezy białek).

Testosteron ma również wpływ na erekcję dlatego obniżenie jego poziomu w organizmie może skutkować zaburzeniami w tym zakresie. W przywróceniu prawidłowej erekcji pomaga lek dostępny bez recepty — Maxon Forte.

Choć hormon ten kojarzony jest głównie z płcią męską to w pewnych ilościach, występuje również w organizmie kobiet. Jego działanie obejmuje, m.in. wpływ na metabolizm tkanki kostnej oraz poziom libido.

Przyczyny spadku poziomu testosteronu

Jednym z głównych czynników mających wpływ na obniżenie poziomu testosteronu w organizmie, jest wiek. Po 30. roku życia jego produkcja maleje nawet o połowę. Jest to jednak proces, który zachodzi stopniowo dlatego przy monitorowaniu, można mu w porę zaradzić. Wiek nie jest jedynym czynnikiem, który przyczynia się do spadku poziomu testosteronu. Wśród innych przyczyn można wymienić, m.in. stres, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niską aktywność fizyczną oraz choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby jąder, miażdżyca).

W jaki sposób podnieść poziom testosteronu?

W celu podniesienia poziomu hormonu stosuje się leczenie substytucyjne, czyli podawanie testosteronu w tabletkach, żelu lub w formie zastrzyków domięśniowych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania testosteronu, m.in. podejrzenie lub obecność nowotworu prostaty i sutka, ciężka niewydolność wątroby, choroby serca, przewlekłe choroby układu oddechowego, migreny oraz padaczka. Należy mieć również na uwadze, że przyjmowanie testosteronu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Zalicza się do nich, m.in.:

– bóle i zawroty głowy, wahania nastroju, nadciśnienie tętnicze, obrzęk piersi (przy podawaniu w formie żelu);
– wahania nastroju, zaburzenia libido, zmniejszenie liczby plemników, ból mięśni (w przypadku stosowania testosteronu w tabletkach);
– uderzenia gorąca, trądzik, przyrost masy ciała (przy podawaniu w formie zastrzyków);

Biorąc pod uwagę przeciwwskazania oraz możliwość wystąpienia skutków ubocznych, rozpoczęcie leczenia substytucyjnego wymaga konsultacji z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here