czego nie można jeść i robić, będąc w ciąży?
fot. Pexels.com

Ciąża to czas, w którym kobiety powinny szczególnie o siebie dbać. Wszystko w trosce o zdrowie maluszka, który już za kilka miesięcy przyjdzie na świat. Czego nie mogą jeść i robić kobiety spodziewające się dziecka? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/czego-nie-wolno-w-czasie-ciazy/

Zakazane jedzenie w ciąży

Są produkty spożywcze, które mogą zaszkodzić zdrowiu nienarodzonemu dziecku. Aby uniknąć komplikacji, ciężarne nie powinny spożywać wymienionego niżej jedzenia.

  • Alkohol – nawet niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować płodowy zespół alkoholowy, dlatego w czasie ciąży powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z jego picia.
  • Surowe mięso i ryby – spożywanie surowego mięsa podczas ciąży może skutkować listeriozą lub toksoplazmozą, które są niebezpieczne dla ciężarnych. W przypadku surowych ryb trzeba uważać na zawarte w nich metale ciężkie, które działają szkodliwie na zdrowie dziecka.
  • Surowe jajka – salmonella stanowi realne zagrożenie dla ciężarnej i dziecka.
  • Sery pleśniowe i typu feta – tak jak w przypadku surowego mięsa mogą wywołać niebezpieczną dla zdrowia listeriozę. 
  • Orzeszki ziemne – spożywanie ich podczas ciąży jest niewskazane, ponieważ orzeszki mogą zawierać alfatoksyny uszkadzające płód.
  • Słodycze, napoje słodzone i fast foody – produkty wysokoprzetworzone zawierające duże ilości cukru mogą wywołać cukrzycę ciążową, dlatego ciężarne powinny ograniczyć ich spożywanie do minimum.

Zakazane czynności w ciąży

Podczas ciąży trzeba także zrezygnować z pewnych czynności, aby nie zaszkodzić dziecku.

  • Dźwiganie – kobiety ciężarne mają bezwzględny zakaz dźwigania jakichkolwiek ciężarów, ponieważ czynność ta może spowodować krwawienie z dróg rodnych prowadzące do poronienia.
  • Sporty – ruch podczas ciąży jest wskazany, jednak są dyscypliny sportu, których ciężarne powinny unikać. Są to m.in. sporty ekstremalne, takie które uciskają okolice brzucha jak akrobatyka lub takie, które mogą grozić urazem lub upadkiem np. jazda konna, jazda na nartach czy tenis.
  • Masaże – w tym przypadku szkodliwe są olejki do masażu, które mogą zaszkodzić dziecku, m.in. olejki lawendowy, jałowcowy, hyzopowy.

Zobacz także: http://mamatezkobieta.pl/czy-jajka-sa-zdrowe/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here