Wszystko co należy wiedzieć o sepsie.

Doktor habilitowany Janusz Cianciara z Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdził że, jeszcze spora grupa osób zastanawia się czy sepsa jest zaraźliwa przez co mogą wyniknąć nieporozumienia. Wiele osób uważa że, sepsa jest zaraźliwa chociaż z medycznego punktu widzenia jest to nieprawda oraz występuje rzadko. Należy wspomnieć że, sepsą nazywamy uogólnioną reakcję naszego organizmu na zakażenie.

Historia sepsy

Już w czasach starożytnych była ona znana, a napisał o niej Hipokrates. Na chwilę obecną nadal nie wiemy o tej chorobie wszystkiego, chociaż niedawno poznano dużą część mechanizmów które rządzą sepsą. Niestety we współczesnych czasach lekarze nadal nie uzyskali odpowiedzi dlaczego u zdrowego człowieka w kilka godzin może dojść do zagrożenia życia.

Epidemia

Jak wiadomo, zachorowanie kilku tysięcy ludzi możemy nazwać epidemią. Naukowcy uważają że, gdy na określonym terenie i w danym czasie zachoruje na chorobę zakaźną zachoruje większa liczba osób niż w latach poprzednich, również mamy do czynienia z tak zwaną epidemią. Możemy w ten sposób nazwać na przykład wystąpienie czterech przypadków sepsy, którą wywołały meningokoki w koszarach dla wojska.

Co to jest sepsa?

Inną nazwą sepsy jest posocznica, która jest specyficzną reakcją organizmu na zakażenie. Na chwilę obecną lekarze definiują ją jako dysfunkcję narządową, która została wywołana przez zaburzenie regulacji tak zwanych immunologicznych. Sepsa charakteryzuje się takimi objawami jak gorączka, bóle głowy i wymioty.

Czy sepsą można się zarazić?

Takie pytanie zadaje sobie wiele ludzi, gdyż jest to choroba powszechnie znana ze swojego szybkiego atakowania organów i nie tylko. Posocznica budzi niepokój nie tylko dlatego że szybko się rozprzestrzenia w całym organizmie, ale również prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, układu oddechowego oraz prowadzi do powstawania zatorów, co w konsekwencji może prowadzić do szybkiej śmierci. Człowiek może zarazić się chorobą zakaźną, która tylko w pewnych określonych warunkach może spowodować pojawienie się objawów sepsy.

Co powoduje sepsę?

Sepsa nie jest zaraźliwa ponieważ jest to ogólne określenie objawów które towarzyszą zakażeniu, a te objawy chorobowe mogą być wywołane nie tylko przez bakterie, ale również grzyby czy wirusy. Bakterie które mogą spowodować zakażenie, a tym samym pojawienie się sepsy to gronkowce, meningokoki, paciorkowce, pneumokoki, bakterie E. Coli czy też Candida albicans. Do powstania zakażenia mogą się przyczynić wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną.

Czy można zapobiegać sepsie?

Niestety na chwilę obecną naukowcy nie wynaleźli jeszcze szczepionki przeciwko sepsie, ale istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko takim bakteriom jak meningokoki czy też pneumokoki. Jednym z działań profilaktycznych jest szybkie rozpoczęcia leczenia w przypadku powstania stanu zapalnego np. migdałków, zębów, itp. Należy również pamiętać o wzmacnianiu odporności oraz że nie należy nadużywać antybiotyków, a tym bardziej stosować na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here