Szczeniak w domu!

Kto z nas nie marzył o 4 łapkach biegających po domu i ciepłym futerku wtulającym się co wieczór. Merdającym ogonku witającym Cie za każdym razem kiedy wracasz do domu. Zatem decydujemy się spełnić swoje marzenia i kupujemy szczeniaka. Nasze psie dziecko chcemy jak najlepiej wychować, ale czasem nie mamy pojęcia jak to robić, czym karmić szczeniaka, jak konkretnie o niego dbać.
Warto wiedzieć, że żywieniowe potrzeby szczeniaka są bardzo duże. Nasz nowy domownik zwiększa swoją masę urodzeniową od 20 do 100 razy.
Ponadto buduje swoją odporność, która będzie niezbędna w późniejszym życiu. Następuje zmiana uzębienia z mlecznych na stałe.
Jest to ogromny wysiłek dla organizmu psa. Szczeniak musi sprostać rozwojowi, który teraz odbywa się na prawdę w szybkim tempie, a my musimy mu w tym pomóc zapewniając odpowiednią opiekę.
Zdrowie naszego psa w późniejszym życiu zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest prawidłowe zbilansowane żywienie w okresie wzmożonego wzrostu. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że szczeniak mimo, że malutki i niepozorny wkłada wiele wysiłku we wzrost, a właściwie nie szczeniak, a jego organizm. Dlatego jego dieta powinna być bardziej kaloryczna, niż nawet u dorosłego psa. Mimo, że je bardziej kalorycznie od dorosłego psa, nie można zapominać, że to nadal psie dziecko. Jego dieta powinna być kaloryczna, ale też lekko strawna, bo mały brzuszek jest mimo wszystko bardzo delikatny.
Dieta powinna być źródłem wszelkich substancji odżywczych i niezbędnych składników, tak potrzebnych w okresie intensywnego wzrostu i harmonijnego rozwoju.
Nasz szczeniak powinien otrzymywać strawę odpowiednią do swojego wieku, stylu życia, a także docelowej wagi. Należy też unikać gwałtownych zmian pokarmu, bo ktoś powiedział, że poprzednia karma była zła więc idę do sklepu i kupuje inna. To błąd, takie gwałtowne zmiany pokarmu u małego psa mogą powodować luźne stolce, ból brzucha, biegunkę. Najlepiej biorąc psa pod swój dach, powinniśmy od poprzedniego właściciela uzyskać jak najwięcej informacji, co jadł nasz piesek wcześniej i nawet jeśli się z tym nie zgadzamy przez kilka dni karmić go tym samym, aby uniknąć gwałtownych rewolucji żołądkowych. Lepiej stopniowo bardzo powoli przyzwyczajać psa do docelowej strawy.
Na rynku jest wiele karm przeznaczonych dla szczeniąt. Warto poczytać, zasięgnąć informacji, lub zapytać weterynarza, która karmę dla konkretnie naszego psa poleca.
Ile razy dziennie powinien jeść nasz domownik? Szczeniaka najlepiej karmić rano i wieczorem, a pieski powyżej 6 miesiąca 3 razy. Jeśli karmimy pieska gotową karmą na opakowaniach zazwyczaj widzimy ile gram karmy pies powinien w ciągu dnia zjeść i rozdzielamy to na 2 czy 3 posiłki. Szczeniaki zazwyczaj jadły by wszystko co się im postawi pod nos, dlatego musimy ustawiać mu powoli metabolizm i karmić go w miarę możliwości o określonych godzinach. Starać się aby pies się nie przejadał. Zdecydowanie polecam gotowe karmy, ze względu na zbilansowanie. Gotując naszemu pupilowi nie jesteśmy w stanie dostarczyć mu wszystkich substancji odżywczych jakich potrzebuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here