Sposoby na jesień

Większość ludzi kocha słońce, ciepło, błękitne niebo. Słusznie. Wspaniała pogoda dodaje nam energii, rozprasza złe myśli, mobilizuje i daje poczucie nieograniczonych możliwości. Niestety żyjemy w klimacie, gdzie słoneczne promienie mogą nas cieszyć przez bardzo krótki czas. Po lecie zawsze przychodzi jesień. Właśnie- co zatem z tą jesienią? Niektórzy ją kochają, inni nienawidzą. Obie te grupy ludzi mają tyle samo racji. Pora ta może odznaczać się nadzwyczajną urodą- wielobarwne, spadające liście, lekki, w miarę jeszcze ciepły wiatr, uroki jesiennej mody… To nas zachwyca, szczególnie, gdy możemy na to wszystko patrzeć z perspektywy zaszytych pod miękkim, kolorowym kocem, w grubym golfie z gorącą czekoladą i piankami w dłoni. Niesamowita wizja, nieprawdaż? Niestety jesień potrafi być zdradliwa, jak żadna inna pora roku. Burgundowe dęby szybko stają ogołoconymi koronami drzew, lekki wietrzyk porywistym wiatrem, a nasze piękne szaliki… jednorazowymi chusteczkami do nosa. Tak, jesień to przede wszystkim obniżenie się temperatury powietrza i… Wielkie otwarcie sezonu na choroby.
To jest główny powód, dla którego tak nie lubimy jesieni. Jakże mogłaby być naszą ulubioną porą, skoro właśnie wtedy zaczyna boleć nas gardło, wciąż cieknie z nosa, a ból zatok staje się nie do zniesienia? Są na to niezawodne sposoby- na pomoc jak zwykle idzie nam Matka Natura. To ona, wiedząc co nas czeka, wymyśliła niezawodne patenty na każdy mniejszy problem. Co zatem zrobić, aby móc w pełni cieszyć się kasztanami i gorącym kakao? Dbać o swoje zdrowie- przeciwdziałać infekcjom. W telewizji można się spotkać z licznymi reklamami suplementów diety, nawet leków, dzięki których działaniu mamy jak najszybciej stanąć na nogi. Owszem, są one przydatne. Zacznijmy jednak od tego, co najbliżej nas. Czy miód jest zdrowy? Czy syrop z cebuli uśmierzy ból gardła i wesprze nasz organizm w tym jakże trudnym dla nas czasie? Oczywiście! Nie ma nic lepszego na wzmocnienie w sezonie przeziębień. Wystarczy poszukać starych przepisów i porad naszych babć, aby czuć się i wyglądać świetnie tej jesieni.
Lato jest wspaniałe, ale zdecydowanie nas zbyt rozleniwia w dbaniu o swój organizm. Pamiętamy o kremach, pięknym stroju, ułożonych włosach na plaży- lecz zapominamy o najważniejszym- budowaniu odporności na przyszłe miesiące. Zarówno jesień, jak i zima są ciężkim testem dla ludzkiego organizmu. Przygotowany nieumiejętnie potrafi zaniemóc przy pierwszej możliwej okazji. Podczas wakacji promienie słoneczne rozgrzewają nas, pozwalają naładować akumulatory. To też stanowi istotną ochronę przed wszelakimi chorobami. Nie bez powodu społeczności zamieszkujące Skandynawię chorują z powodu braku witaminy D w organizmie. Co z tego, że poziom ich życia jest bardzo wysoki, stać ich na wszelkie terapie i suplementy, skoro natura nie obdarzyła ich wieloma okazjami do korzystania z dobrodziejstw słonecznych. Muszą uzupełniać braki poprzez częste egzotyczne podróże.
Dlatego pamiętajmy- zdrowie mamy tylko jedno. Dbajmy o nie o każdej porze roku- nawet tej niesprzyjającej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here