rokietnik

Rokitnik jest niewielkim krzewem o pomarańczowych, małych owocach. Rośnie na terenie Europy i Azji, a w Polsce spotykany jest na terenach nadmorskich. Owoce, nasiona oraz liście rokitnika mogą być wykorzystywane jako źródło licznych związków aktywnych, przy czym najczęstsze zastosowanie znajdują owoce. Pozyskuje się z nich cenny olej, który posiada unikatowe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Jakie wartości odżywcze posiada rokitnik? Jakie właściwości prozdrowotne płyną z jego zastosowania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rokitnik-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-kuchni/ 

Rokitnik – właściwości odżywcze 

Substancje bioaktywne, takie jak witaminy A, C i E, ryboflawina, kwas foliowy, witamina K, karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, sterole a także niektóre niezbędne aminokwasy znajdują się we wszystkich częściach rośliny. Głównym składnikiem nasion są witamina C, duże ilości karotenoidów oraz witamina E. Nasiona Posiadają również duże ilości flawonoidów, kwasów tłuszczowych, cukru, kwasów organicznych, a także związków fenolowych. 

Jakie właściwości prozdrowotne płynące z zastosowania rokitnika? 

Rokitnik posiada właściwości lecznicze wobec niektórych chorób przewlekłych, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu może on ograniczyć stany zapalne, oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje się również przy zapobieganiu rozwoju nowotworów. 

Rokitnik silnie hamuje wzrost różnych komórek nowotworowych, w tym raka żołądka, prostaty, jelit oraz piersi. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w rokitniku wspomaga profilaktykę wielu nowotworów. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które krążą w organizmie i uszkadzają komórki. Rokitnik jest jednym z najbardziej bogatych źródeł witaminy C, a jego owoce posiadają 3 razy więcej tej witaminy, niż czarna porzeczka. Dzięki temu może doskonale wspomagać naturalną odporność organizmu. 

Rokitnik – zastosowanie 

Rokitnik jest rośliną, która znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Z owoców rokitnika przygotować można smaczne konfitury i dżemy, które idealnie sprawdzą się jako dodatek do mięs. Z owoców tłoczonych jest również olej, który może być stosowany na zimno jako dodatek do sałatek. Nie należy podawać go obróbce cieplnej. Coraz częściej na półkach sklepowych pojawia się również sok z rokitnika. 

Zobacz też: http://mamatezkobieta.pl/amarantus-czym-jest-i-jakie-posiada-wlasciwosci-prozdrowotne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here