dekarz

Dekarz jest to osoba zajmująca się kryciem dachów, ich konserwacją, naprawą, a także montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Zakres jego obowiązków na tym się jednak nie kończy. To jedynie mała część tego, za co odpowiedzialny jest dekarz podczas wykonywania swoich zadań. Dzisiaj przedstawimy jakie inne obowiązki kryją się pod zawodem dekarza. Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/praca-dekarza-jak-wyglada-wymagania-i-obowiazki/ 

Czym zajmuje się dekarz i co należy do jego obowiązków? 

Najprościej mówiąc dekarz zajmuje się kryciem dachów różnymi materiałami. Najczęściej są to dachówki ceramiczne lub cementowe, blachodachówki, ale dawniej były to również gonty bitumiczne, papa czy słoma na strzechy.

W skrócie: Do podstawowych obowiązków dekarza należą:

  • naprawianie dachów, 
  • przygotowanie elementów konstrukcyjnych, 
  • konserwacja dachów,
  • montaż okien dachowych, wyłazów i świetlików, izolacji dachowych oraz stropodachów,
  • wykonanie solidnego podkładu pod pokrycie dachowe
  • współpraca z innymi fachowcami,
  • montaż i naprawa urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów,
  • logistyczne planowanie kolejnych kroków związanych z przykryciem czy naprawą dachu

To nie wszystkie obowiązki, które spoczywają na barkach dekarzy. Jest ich z pewnością znacznie więcej. Dach jest bardzo ważnym elementem całej konstrukcji domu i wymaga ogromnej precyzji oraz solidności w wykonaniu. 

Kto może nim zostać? 

Praca dekarza to zawód wymagający kondycji, sprawności fizycznej, sprawności manualnej oraz wytrzymałości na długotrwały wysiłek fizyczny w różnych warunkach atmosferycznych. W pracy dekarz liczy się też zmysł równowagi, który jest niezwykle ważny w pracy na wysokości. Istotne jest również rozróżnianie barw, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz wyobraźnia przestrzenna. W zawodzie przyda się również odporność zdrowotna, ponieważ dekarz pracuje na zewnątrz i często jest to praca skazana na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Zobacz też: http://mamatezkobieta.pl/florystka-ile-zarabia/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here