Potencjometry – rodzaje i zastosowanie

0
1208

Forma manipulacji poziom natężenia bodźców, jest niezwykle istotna nie tylko dla komfortu użytkownika, ale także dla wydajności całego systemu. Żeby zobrazować to porównanie, wystarczy spojrzeć na kuchenki indukcyjne, które udostępniają nam 5, 9 lub 18 poziomów grzania. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem, które przypadnie do gustu większości kucharzy, będzie ostatnia konstrukcja. W końcu udostępnia ona największe możliwości profesjonalizacji procesu i dostosowania czynników do własnych wymagań.

Jednym z elementów, który odpowiada za taką formę regulacji, są potencjometry. Chociaż rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, są one dostępne w życiu każdego z nas. Najlepszym na to przykładem są między innymi piekarniki, czy sprzęt audio-wideo. Warto więc zainteresować się nad rodzajem potencjometrów, które w zależności od zasady działania, mogą oferować zróżnicowane rezultaty pracy.

Rodzaje potencjometrów

Do najpopularniejszych potencjometrów, które możemy znaleźć w sklepach, są potencjometry liniowe lub obrotowe. W jaki sposób wytłumaczyć ich konstrukcję osobom, które nie mają wiele wspólnego z takimi kategoriami? Perfekcyjnym zobrazowaniem jest porównanie tych dwóch opcji do suwaków i gałek, które każdy jest w stanie znaleźć w urządzeniach elektronicznych w swoim mieszkaniu. Idealnym przykładem jest chociażby piekarnik, gdzie są gałki manualne pozwalające na zmianę trybu lub temperatury. Inną opcją jest wieża audio, gdzie posiadamy manualne equalizery lub możliwość ręcznego ustawienia poziomu głośności.

Wyróżniamy jednak wiele zaawansowanych sprzętów, do których zaliczyć można między innymi potencjometry wieloobrotowe. Co to jest? Potencjometr, który jest w stanie obrócić się wielokrotnie w pełnym zakresie. Oznacza to, że jest on w stanie wykonać przykładowo 2 obroty. Jakie ma to znaczenie dla użytkowników? Dzięki temu każdy jest w stanie dużo dokładniej ustawić oczekiwany poziom eksploatacji. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami, np. pod adresem https://abc-rc.pl/pl/menu/elektronika/elementy-pasywne/potencjometry-617.html.

Zastosowanie potencjometrów

W poprzedniej części tekstu wskazaliśmy już, że potencjometry znajdziemy w sprzętach domowych typu piekarnik lub sprzęt audio. Są one jednak wykorzystywane również w wielu zaawansowanych i wielofunkcyjnych narzędziach, które eksploatowane są na co dzień przez specjalistów, np. w lotnictwie lub podczas jazdy koleją. Pojawiają się one dosłownie wszędzie tam, gdzie wymagany jest manualny system regulacji procesem – niezależnie, czy chodzi o poziom światła, czy głośność, czy nawet temperaturę lub szybkość, np. pracy układu napędowego i silnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here