Paszport biometryczny

Paszporty biometryczne są wydawane w Polsce od 2006 roku. Udając się do biura paszportowego, otrzymamy dokument, który pozwala na zweryfikowanie naszej tożsamości przy pomocy danych takich jak linie papilarne. Dedykowane czytniki biometryczne skanują dokument podczas kontroli na lotnisku czy granicy. Jak wygląda paszport biometryczny i czym różni się od tradycyjnego oraz do czego służy?

Co to jest paszport biometryczny i jakie informacje zawiera?

Paszport biometryczny to dokument tożsamości, który zawiera informacje pozwalające na identyfikację danej osoby na podstawie cech ciała – siatkówki oka lub linii papilarnych. Wszystkie dane zgromadzone są w chipie elektronicznym EEPROM umieszczonym w tylnej okładce paszportu. Chip rejestruje również podstawowe dane posiadacza paszportu, czyli nazwisko, płeć, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz obywatelstwo. Na nośniku zapisane jest także cyfrowe zdjęcie właściciela dokumentu oraz seria, numer dokumentu i dane organu, który wydał paszport.Ponadto informacje zawarte w chipie, rejestruje się w bazie danych lub kartotece urzędu właściwego dla zameldowania posiadacza paszportu oraz w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Warto dodać, że Polsce od 2009 roku paszport biometryczny zawiera zeskanowane odciski palców właściciela, wcześniej rejestrowany był jedynie wizerunek twarzy.

Kiedy i gdzie potrzebny jest paszport biometryczny?

Paszporty tego rodzaju są skanowane przez urządzenia biometryczne podczas kontroli na lotniskach i przejściach granicznych – to dokumenty umożliwiające przekroczenie granicy państwa. Wprowadzenie biometrii pozwala usprawnić proces odprawy paszportowej – nie trzeba ręcznie wprowadzać danych do systemu. Możliwa jest również samodzielna odprawa podróżnych – udogodnienie jest stosowane na wybranych lotniskach na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i obejmuje również e-dowody.

Paszport biometryczny posiada również charakterystyczne oznakowanie – symbol układu elektronicznego, umieszczony na przedniej okładce dokumentu, poniżej słowa „paszport”. Ułatwia nam to określenie, czy jesteśmy posiadaczami paszportu z chipem elektronicznym.

Jak wyrobić paszport biometryczny?

Do wyrobienia dokumentu konieczne jest złożenie wniosku w punkcie paszportowym, aktualne zdjęcie, obecny paszport lub dowód osobisty oraz dowód uiszczenia opłaty.Warto zaznaczyć, że paszport biometryczny dla dzieci – czyli osób poniżej trzynastego roku życia – wydawany jest na okres pięciu lat. Osoby, które ukończyły 13 lat, otrzymują dokument ważny na 10 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here