Jaką wybrać karmę dla kota

Prawidłowe odżywianie kota odgrywa bardzo ważną rolę w jego rozwoju. Podając swemu pupilowi dobrze zbilansowaną karmę, bogatą w niezbędne witaminy i składniki mineralne może on przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem. Jaki pokarm dla niego jest najlepszym wyborem?

Karma dla kota o bogatym składzie

Każdy kot posiada indywidualne potrzeby, zatem nie ma uniwersalnej karmy, która byłaby idealna dla tych wszystkich czworonogów. Obecnie na rynku dostępne są karmy polecane dla wielu ras oraz dla kotów w różnym wieku. Ponadto można znaleźć karmę przeznaczoną dla czworonoga borykającego się z brakiem apetytu, alergią czy dla takiego, któremu wypada sierść.

Podczas zakupu należy zawsze zwrócić uwagę na to, ile procent mięsa zwiera karma. Im składnika tego jest więcej, tym lepiej. Z kolei zawartość zboża powinna być jak najmniejsza. Lepszym wyborem jest taki pokarm, który zawiera pełne ziarno niż mączkę.

W diecie każdego pupila powinny znajdować się witaminy oraz minerały, zatem bardzo dobrym wyborem są takie karmy, które zawierają warzywa tj: ziemniaki, marchewka czy groszek.

Co więcej wartościowy pokarm dla kota powinien także zawierać taurynę, która niezbędna jest dla prawidłowej pracy serca oraz olej rybi, który to zawiera cenne kwasy Omega-3 odpowiedzialne za wspomaganie układu odpornościowego.

Sucha czy mokra – która karma jest lepszym wyborem?

Podstawą żywienia każdego pupila powinien być suchy pokarm, niemniej musi on być uzupełniony karmą mokrą. Tą drugą powinno się serwować kotu maksymalnie dwa razy dziennie.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne produkty do żywienia kotów o bogatym składzie. Jeśli chodzi o karmy mokre, to najlepszym wyborem są takie, które zawierają co najmniej 70 procent mięsa oraz dużą ilość białka i błonnika. Mokre pożywienie z puszki dostarcza kotom właściwe nawodnienie, więc jego podawanie jest bardzo ważne w przypadku tych pupili, które niechętnie piją wodę.

Jeśli chodzi o suchą karmę to ważne jest również to, aby zawierała ona dużo mięsa. Koty bardzo chętnie sięgają po pokarm zawierający ryby, mięso z kaczki, gęsi oraz kurczaka.

Warto zawsze pamiętać, żeby nie podawać swemu czworonogiemu przyjacielowi tylko i wyłącznie suchej karmy, gdyż może ona stanowić zbyt duże obciążenie dla jego układu moczowego.

Zakup odpowiedniej karmy dla kota jest kluczem do jego dobrego zdrowia. Nie bez znaczenia jest też jego podawanie we właściwych proporcjach. Pokarm powinien być podawany zawsze o tych samych porach. I co najważniejsze nie należy dokarmiać swego pupila, gdyż może to doprowadzić do otyłości, a co za tym idzie poważnych problemów zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here