O czyszczeniu srebrnych artykułów

Kiedy wspominamy nasz dom rodzinny na pewno na myśl przychodzą nam stare meble, witrynka pełna różnych kryształowych szklanek i karafek, oraz specjalne pudło ze sztućcami wyciągane jedynie na wyjątkowe okazje, takie jak święta, komunie, imieniny. Każdy z nas ma takie wspomnienia, które pielęgnuje w swojej głowie, wraca do nich, kiedy jest mu źle, kiedy wszystko wokół się wali i jedyną stałą rzeczą zdają się być właśnie powracające wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości.
Niektórzy z nas zachowali z tego okresu różne pamiątki. Wiadomo, czasem rodzinnego domu już nie ma, dziadkowie odeszli, a pozostały po nich meble, szpargały, różne bibeloty. Rodzinne srebra, starodawne sztućce i tym podobne elementy są oczywiście przekazywane z pokolenia na pokolenie i stanowią drogocenną pamiątkę, może nie zawsze w sensie finansowym, ale na pewno duchowym. Jeśli więc jesteśmy w posiadaniu rodzinnych pamiątek, to pamiętajmy o tym, aby dobrze o nie dbać, aby zapobiec ich niszczeniu. Mogą dzięki temu służyć nam przez lata i być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poniżej kilka wskazówek jak dbać o rodzinne pamiątki.
Czyszczenie srebra sodą zapewni mu połysk, czystość i ten wyjątkowy blask. Czasem zupełnie zapominamy o srebrnej biżuterii lub starych rodzinnych srebrnych sztućcach, a kiedy sobie o nich przypomnimy i otworzymy pudło, spotka nas ogromne rozczarowanie, gdyż wewnątrz znajdziemy sczerniałe i nie nadające się do użycia łyżki, noże i widelce. Dlatego raz do roku powinniśmy wykonać czyszczenie srebra sodą, aby je odświeżyć, wypolerować i znów przygotować do użycia. Przygotujmy więc roztwór sody oczyszczonej, może być z dodatkiem odrobinki soku z cytryny. Do tego bawełniane ściereczki oraz łagodną szczoteczkę, na przykład szczoteczkę do zębów o delikatnym włosiu. Kolejno bierzemy sztućce, przecieramy je od kurzu bawełnianą ściereczką i delikatnie polerujemy pastą z sody. Pamiętajmy, aby nie trzeć za mocno po powierzchni, pasta sama w sobie również jest dość chropowata, a nie chcemy porysować powierzchni naszych rodzinnych sreber. Czyszczenie srebra sodą może trwać kilka minut, następnie dokładnie wytrzyjmy powierzchnię srebra, opłuczmy w ciepłej wodzie i znów przetrzyjmy do sucha. Tak postępujmy z kolejnymi elementami aż do wyczyszczenia wszystkich sreber, które następnie owiniemy w ręczniki papierowe lub bawełniane czy lniane serwetki i odłożymy do suchej szafki.
Jeśli mamy w domu stare obrazy w pięknych ramach również o nie zadbajmy. Zdejmijmy ze ścian, przetrzyjmy najpierw na sucho bawełnianą szmatką, a następnie delikatnie oczyśćmy wodą z dodatkiem mydła. Dzięki temu stare obrazy w pozłacanych ramach będą się pięknie prezentowały. Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, że pojawiają się jakieś pajęczyny, ślady po muchach i tym podobne zabrudzenia. Warto jednak choć raz czy dwa razy do roku przetrzeć wszystkie obrazy w domu aby nadać wnętrzu świeżego powiewu i pozbyć się alergenów w postaci kurzu.
Odpowiednie dbanie o przedmioty sprawi, że będą nam długo służyły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here