Który organ człowieka jest najważniejszy?

Człowiek składa się z wielu organów i każdy jest tak samo ważny. Gdyby nie miał serca czy płuca, nie mógłby żyć. Dlatego trzeba o każdy dbać najlepiej, jak się tylko potrafi. A z jakich organów składa się człowiek. Pierwsze co widzimy to na pewno to, że jednostka ludzka posiada dwie ręce, dwie nogi, szyję, głowę, dwoje oczu i uszu. Nie każdy ma zęby czy włosy. Zdarzają się przecież łysi i bezzębni ludzie. Reszty narządów nie widać gołym okiem, nie znaczy to, że ich w ogóle nie ma.

Na przykład wiemy o tym, że mamy serce, bo słyszymy, że bije. Poza tym, gdy przyłożymy rękę do klatki piersiowej, to czujemy, że tam się coś rusza. Serce jest widoczne jedynie podczas badań. Widać je wtedy na zdjęciach i na monitorze komputera. Jest odpowiedzialne za krążenie krwi, bez niego ona w ogóle, by nie mogła dotrzeć do mózgu i innych organów. Dociera ona wszędzie, gdzie powinna, ponieważ człowiek posiada żyły. To one pomagają krwi krążyć po całym organizmie.

Innym ważnym ogniwem jest żołądek. To do niego dociera jedzenie i dlatego czujemy głód. Żołądek to taki magazyn, w którym przechowujemy jedzenie. Leży ono tam do czasu, gdy nie zostanie strawione. Gdy zjemy za dużo słodyczy lub innych przysmaków odczuwamy ból i jest nam nie dobrze. Gdy żołądek jest chory, można pić ziółka na lepsze trawienie. To zazwyczaj pomaga. Również bardzo potrzebna do życia jest wątroba. To w niej zbierają się wszystkie witaminy i minerały. To ona dba o to, żeby cały organizm był zdrowy. Wątroba odpowiada także za trawienie pokarmów. Jednak najważniejsze jest to, że oczyszcza organizm z toksyn. To bardzo ważna funkcja, bo pomaga nam dojść do zdrowia, gdy mamy gorączkę i bierzemy leki. Dzięki wątrobie jesteśmy w stanie wydalić je z organizmu razem z pożywieniem.

Organem, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować- jest mózg. Bez niego praktycznie nie moglibyśmy zrobić nic. Ani mówić, ani chodzić, a przede wszystkim myśleć i czuć. Mózg to takie centrum dowodzenia, które mówi innym organom, co mają robić. Jest też odpowiedzialny za pamięć, poznawanie ludzi czy uczenie się. Jego poważny uraz kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Nerki to też narządy, które mają odpowiedzialne zadanie. One dbają o to, by organizm nie ulegał zatruciom. Dzięki nim możemy się wysikać, więc usuwamy nadmiar wody z organizmu. Gdy bolą nerki oznacza to, że jest tam stan zapalny, który należy zwalczyć. W nerkach mogą tworzyć się złogi, czyli resztki pokarmów, które nie zostały niestety strawione. By się ich pozbyć, trzeba dużo pić i brać lekarstwa.

Natomiast zdrowa trzustka chroni nas przed wirusami. Dlatego nie warto zastanawiać się, czy można żyć bez trzustki. Otóż nie można się bez niej obejść, To ona pomaga zwalczać wirusy i bakterie. Ona też pomaga jelitom dobrze pracować. Jej choroba to bardzo niebezpieczna sytuacja. Gdy nie pracuje prawidłowo, organizm nie ma sil się bronić.
Człowiek to skomplikowana maszyneria, by był zdrowy, potrzebuje wszystkich organów. Gdy któryś się psuje zaczynają się poważne kłopoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here