Jak przejść na dietę ketogeniczną

Dieta ketogeniczna to bardzo popularna dieta wśród osób, które chcą schudnąć, poprawić swój zdrowia oraz zwiększyć efekty treningów. Podstawowym założeniem diety jest „przestawienie” organizmu na czerpanie energii z tłuszczy, zamiast z węglowodanów. W tym celu drastycznie obniżamy węglowodany i praktycznie całkowicie zmieniamy swoją dietę. Co ciekawe, dieta ketogeniczna była początkowo wykorzystywana w leczeniu niektórych chorób, a dopiero później stała się popularna w świecie dietetyki. Z tego powodu dzięki diecie ketogenicznej możemy odnieść wiele korzyści.

Jak i dlaczego warto przejść na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna jest specyficzną dietą, z której nie mogą korzystać wszyscy. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że wymaga od nas rezygnacji z wielu powszechnie stosowanych produktów i zmienić główne źródło energii organizmu. Człowiek wykorzystuje węglowodany jako główne „paliwo” dla mózgu i funkcjonowania ciała. Po pewnym czasie od przejścia na dietę ketogeniczną organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcze do czerpania energii. Jest to możliwe dzięki gwałtownej redukcji węglowodanów w diecie poniżej 20 gramów dziennie i znacznemu zmniejszeni glukozy. Kiedy organizm zaczyna odczuwać brak glukozy, proces pozyskiwania alternatywnej energii – ketozy. Jest to proces rozkładania tłuszczu w organizmie, w wyniku czego powstają ciała ketonowe, które są wykorzystywane jako odmienne źródło energii. W zwykłych warunkach stężenie ciał ketonowych we krwi jest bardzo niskie, ponieważ są one zastępowane glukozą, a organizm nie potrzebuje dodatkowej energii. Na diecie ketogenicznej stężenie ciał ketonowych gwałtownie wzrasta. Stan ketozy można również osiągnąć przez całkowity strajk głodowy przez kilka dni, ale z reguły zaleca się stopniowe „obcinanie” węglowodanów. Bardzo pomocna w przejściu i utrzymaniu na dietę ketogeniczną jest dieta Warszawa. Wraz ze smacznymi potrawami przygotowywanymi zgodnie z zasadami diety ketogenicznej nadal otrzymujemy wszystkie niezbędne substancje i nie odczuwamy głodu.

O czym trzeba wiedzieć przed przejściem na dietę ketogeniczną? 

O czym trzeba wiedzieć przed przejściem na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna ma wiele zalet, w tym m.in. przyśpieszenie odchudzania, zmniejszenie łaknienia i apetytu, zwiększenie spalania zapasów tkanki tłuszczowej oraz zabezpieczenie organizmu przed wieloma chorobami w tym np. cukrzycy typu 2. Przejście na dietę ketogeniczną to poważna decyzja, ponieważ z reguły stosuje się ją przez długi okres (nawet kilka lat). W praktyce oznacza to, że na pewien czas trzeba się pożegnać z powszechnymi produktami należącymi do grupy węglowodanów jak np. makaron, ryż, ziemniaki, słodycze i pieczywo. Jednym z głównych założeń diety jest również zmniejszenie spożycia owoców i warzyw (którą są właściwie jedynym dozwolonym źródłem węglowodanów). Może to doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Rozwiązaniem problemów z dietą ketogeniczną jest catering dietetyczny do domu i zestawy posiłków, które przygotują dla nas specjaliści. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą i dostępnymi opcjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here