W internecie często można natknąć się na oferty firm oferujących tzw. czyszczenie biku. Na czym ono polega i czy w ogóle jest możliwe?
Na samym początku warto wspomnieć czym jest BIK. Jest to Biuro Informacji Kredytowej, którego zadnie polega na gromadzeniu informacji oraz ich udostępnianiu instytucjom finansowym na temat wcześniej spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach takich jak kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Na podstawie tej historii tworzony jest scoring w skali punktowej służący do oceny przez banki ryzyka kredytowego. Punkty w BIK otrzymuje się w zależności od tego jak przebiegała nasza historia kredytowa a także za szereg innych czynników takich jak: wykształcenie, wykonywany zawód, wysokość dochodów, stan cywilny czy nawet fakt posiadania samochodu. Każdy raz na 6 miesięcy może pobrać darmowy raport o swojej historii kredytowej ze strony Biura Informacji Kredytowej. Scoring w BIK jest odzwierciedleniem wiarygodności kredytowej, wpływa więc na zdolność kredytową i warunki na jakich bank bądź SKOK udzielają kredytu.
Dane na temat spłacanych w terminie zobowiązań finansowych nie są widoczne dla żadnych instytucji finansowych jeżeli osoba spłacająca zobowiązanie nie wyraziła na to wcześniej zgody. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie spłaciła zobowiązania na czas informacje o takiej „wpadce” przechowywane są w BIK przez 5 lat. Aby opóźnienie w spłacie zostało jednak odnotowane w BIK musi ono być dłuższe niż 60 dni oraz od wezwania do zapłaty musiało upłynąć minimum 30 dni.
W praktyce tzw. czyszczenie biku jest niewykonalne poza jednym wyjątkiem który zostanie opisany poniżej. Zgodnie z prawem nikt nie ma możliwości usunięcia danych z BIK poza następującymi przypadkami:
1) Każdy zainteresowany w dowolnej chwili może odwołać zgodę na przetwarzanie danych o terminowo spłaconym przez siebie kredycie.
2) Informacje o niespłaconym na czas zobowiązaniu można usunąć po upływie 5 lat od jego spłacenia.
Czym więc właściwie zajmują się firmy ogłaszające się w internecie hasłami „czyszczenie biku” ? Wykorzystują one fakt, że nie wszystkie instytucje finansowe stosują się do zapisu, który wymaga aby przed wpisaniem do BIK informacji o opóźnieniu w spłacie zobowiązania upłynęło minimum 30 dni od wysłania wezwania do zapłaty. Jeżeli doszło do takiego zaniedbania firmy zajmujące się czyszczeniem żądają usunięcia niekorzystnych danych z BIK z powodu niedotrzymania procedur przez bank.
Firmy „czyszczące” za taką usługę pobierają często dosyć pokaźne kwoty. W przypadku jeżeli jednak doszło do złamania procedur przez bank lub SKOK każdy zainteresowany ma możliwość samodzielnego rozwiązania sprawy, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto także pamiętać o opcji umożliwiającej usunięcie niekorzystnej historii po upływie 5 lat od spłaty zobowiązania podczas spłacania którego „zaliczyliśmy wpadkę”.
Podsumowując usługi firm oferujących czyszczenie biku w pewnych określonych warunkach mogą przynieść pożądany rezultat. Warto jednak pamiętać iż sami możemy zrobić dokładnie to samo.