Jedzenie popcornu najczęściej kojarzy nam się z wyjściem do kina. Nic dziwnego. Kiedy oglądamy ciekawy i wciągający film, często zaczynamy być głodni. Warto więc mieć pod ręką jakąś przekąskę, żeby skupić się na tym, co widzimy na ekranie, a nie na coraz głośniej burczącym nam brzuchu. Odgłosy dochodzące z naszego brzucha mogą być irytujące nie tylko dla naszych sąsiadów w kinie, ale i dla nas samych. Dlatego, jeśli czujemy się głodni tuż przed wejściem na salę kinową, warto wybrać popcorn albo inny smakołyk, by spokojnie móc rozkoszować się filmem.
Na pewno tu pojawią się wątpliwości. Kina zazwyczaj oferują popcorn, cukierki czy colę. Z trudem można w nich odnaleźć zdrowe jedzenie typu owoce, warzywa, sałatki czy kanapki. Osoby dbające o linię na pewno zadadzą sobie pytanie przed zakupem kubełka pachnącego popcornu brzmiące „czy popcorn jest zdrowy?”.
Właśnie. Czy popcorn jest zdrowy? Wiele osób twierdzi, że popcorn zdrowy nie jest. Za to jest tłusty, kaloryczny i powoduje przybieranie na wadze. Ale jak jest naprawdę? Sama kukurydza, z której przygotowywany jest popcorn, jest bardzo zdrowa. Posiada niezbędne witaminy i pierwiastki konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kukurydza jest bogata przede wszystkim w witaminy z grupy B oraz A, E i K. W kukurydzy możemy także odnaleźć żelazo, selen, cynk i magnez. Taka bomba zdrowych składników jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, zatem jak najbardziej możemy pozwalać sobie na jedzenie kukurydzy.
Ale czy popcorn jest zdrowy? Tak, o ile przygotujemy go w odpowiedni sposób. Kukurydza, którą zamierzamy uprażyć, nie powinna pływać w ogromnej ilości tłuszczu i soli. Tak uprażyć kukurydzę możemy np. w kuchence mikrofalowej lub na patelni, na którą nie wlejemy zbyt dużej ilości tłuszczu. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami oleju lub oliwy, można je zastąpić olejem kokosowym. Kukurydza zyska wówczas pyszny, kokosowy posmak.
To jednak nie wszystko. Czy popcorn jest zdrowy tylko wtedy, gdy usmażymy go w niewielkiej ilości tłuszczu i soli? Nie do końca. Popcorn będzie zdrowy, gdy nie dodamy do niego innych, bardzo tuczących składników. Popularną przekąską jest np. popcorn z ciasteczkami Oreo, karmelem, cukierkami albo samym cukrem dodawanym do tłuszczu, w którym smażone jest ziarno kukurydzy. Tak przygotowany popcorn z pewnością nie będzie zdrowy. Wręcz przeciwnie. Jedząc taki posiłek, nie będziemy mogli powiedzieć „popcorn jest zdrowy”, dlatego że zdrowy on nie będzie.
Dlatego, jeśli chcemy odpowiedzieć twierdząco na pytanie „czy popcorn jest zdrowy?”, będziemy mieli na myśli kukurydzę uprażoną bez tłuszczu lub w niewielkiej jego ilości oraz z niewielkim dodatkiem soli. Z pewnością jedząc prażoną kukurydzę posypaną cukrem lub oblaną karmelem nie będziemy mogli twierdząco odpowiedzieć na pytanie „czy popcorn jest zdrowy?”, ponieważ to nie będzie prawda.
Jeśli zatem wybierzemy się do kina i będziemy chcieli kupić sobie kubełek popcornu warto zapytać pracowników kina, w jaki sposób przygotowywana jest u nich prażona kukurydza. Gdy kinowy popcorn okaże się pełen tłuszczu, soli i niezdrowych kalorii, można zabrać na seans swój własny, domowy popcorn. Tak przygotowany popcorn przez nas samych będzie idealną i nietuczącą przekąską do kina. A gdy siedzący obok nas w kinie sąsiad zapyta „czy popcorn jest zdrowy?” odpowiemy, że jak najbardziej jest zdrowy, a przygotowanie go było dla nas frajdą.