Badania prenatalne

Badania prenatalne to badania, które wykonują kobiety w ciąży. Mogą być nieinwazyjne bądź inwazyjne, a wykonują je specjaliści – ginekolodzy, położne bądź diagności laboratoryjni. Badania prenatalne Katowice, badania prenatalne Kraków – co jeszcze trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na nadania prenatalne? Badania prenatalne cena – czy jest wysoka?

Badania prenatalne inwazyjne a nieinwazyjne

Badanie prenatalne nieinwazyjne w ogóle nie wywołuje dyskomfortu i nie ma żadnego ryzyka zagrożenia zdrowia przyszłej mamy ani płodu. Przykładem takiego badania jest USG prenatalne (to nie to samo, co ginekologiczne USG – powinien je robić wykwalifikowany lekarz z odpowiednimi certyfikatami; da sygnał świadczący o potencjalnej możliwości wady genetycznej), biochemiczne badania krwi kobiety w ciąży bądź przesiewowe badanie PAPP-A (wykryje zespół Downa, zespół Edwardsa i Patau).

Badania prenatalne inwazyjne mogą już wywołać komfort u przyszłej mamy. Istnieje też bardzo niewielkie prawdopodobieństwo poronienia lub zakażenia wewnątrz macicy. Igłą nakłuwa się pęcherz płodowy i pobiera płyn owodniowy – to najpopularniejsze badanie, które nazywa się amniopunkcja.

Badania prenatalne Katowice, badania prenatalne Kraków – kto powinien je wykonać, kiedy je wykonać?

Nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane są każdej kobiecie, która jest w ciąży. Pierwsze USG ma miejsce bardzo wcześnie, aby potwierdzić, czy kobieta w ogóle jest w ciąży. USG powinno wykonywać się regularnie, podobnie badania krwi – powinien się tym zająć lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Badania prenatalne inwazyjne są wykonywane zwykle w 16 – 18 tygodniu ciąży. Później już nie powinno się ich robić – ze względu na ryzyko, jakie mogą za sobą nieść.

Na amniopunkcję powinny się zdecydować w szczególności kobiety, które już urodziły dziecko z wadą genetyczną, w najbliższej rodzinie był taki przypadek czy jakieś inne badanie (np. USG genetyczne, badanie krwi) wykazało, że bardzo prawdopodobna jest wada genetyczna bądź wada rozwojowa.

Badania prenatalne cena

Cena badania prenatalnego inwazyjnego (amniopunkcja) to zwykle nieco ponad 2000 złotych. Zależy to od miasta oraz od dokładnego typu badania – im czulsze jest i im więcej chorób wykrywa, tym droższe. Badanie prenatalne można wykonać w większości dużych centrów medycznych zajmujących się ciążą. W większych miastach (np. Kraków, Katowice) jest wielu specjalistów, którzy mogą pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here