W ramach walki z wirusem SARS-CoV-2, na całym świecie wprowadzone zostały różnego rodzaju obostrzenia, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. Kwarantanna stanowi jeden z obecnie funkcjonujących środków zaradczych. Dotyczy ona osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z zakażonymi. Zasady kwarantanny zostały ściśle określone i należy przestrzegać ich w sposób bardzo rygorystyczny. W jaki sposób wygląda to w praktyce?
Czym jest kwarantanna?
Celem kwarantanny jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Polega ona na odseparowaniu ludzi, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną. Zakaz opuszczania określonego miejsca, daje możliwość bieżącego monitorowania stanu zdrowia pacjenta, przez okres niezbędny do ewentualnego wylęgnięcia się wirusa.
Koronawirus spowodował konieczność wdrożenia obserwacji osób, u których:
– podejrzewa się zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
– oczekujących na wyniki badań,
– chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji.
W miejscu zamieszkania mogą pozostać również osoby zdrowe, które były narażone na kontakt z wirusem lub przebywały w krajach o wysokiej liczbie zakażeń. Informacji na temat tego, kto znajduje się w grupie ryzyka, można poszukiwać za pomocą sprawdzonych źródeł, takich jak serwis Adamed.expert.
Jakie zasady obowiązują w trakcie kwarantanny?
Obecnie obowiązujące przepisy w szczegółowy sposób określają, w jaki sposób ma przebiegać kwarantanna. Podpisane przez ministra zdrowia rozporządzenie, mówi o 10 dniach kwarantanny w warunkach domowych. Zasady zwalniania z izolacji, powiązane są ze stanem klinicznym pacjenta.
Głównym elementem kwarantanny jest zakaz opuszczania swojego miejsca zamieszkania. W tym czasie warto dokonywać zakupów za pośrednictwem internetu lub też wspomagać się w tym zakresie innymi członkami rodziny. Produkty powinny być jednak pozostawiane pod drzwiami mieszkania.
Należy także odpowiednio dbać o higienę oraz regularnie dezynfekować powierzchnie i przedmioty codziennego użytku. Osoba, która mogła mieć kontakt z czynnikami chorobotwórczymi, koniecznie musi odizolować się od pozostałych członków rodziny. Jeśli jednak kontakt okaże się niezbędny, należy pamiętać o utrzymaniu niezbędnej, bezpiecznej odległości.
Podczas pobytu na kwarantannie trzeba na bieżąco monitorować swój stan zdrowia oraz własne samopoczucie. Codziennie powinna być mierzona temperatura ciała. Pogorszenie stanu zdrowia należy zasygnalizować telefonicznie stacji sanitarno-epidemiologicznej lub też udać się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Należy także pamiętać, że za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozić mogą poważne konsekwencje. Warto na bieżąco pozyskiwać nowe informacje na temat pandemii. Posiadanie takiej wiedzy, pozwoli w lepszy sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych. Rzetelne i sprawdzone informacje znaleźć można w serwisie Adamed.expert. Kwarantanna może przyczynić się do ograniczenia liczebności zachorowań. Warto więc podejść do niej poważnie.