proktolog

Kim jest Proktolog?

Proktolog, to lekarz specjalizujący się w chorobach końcowego odcinka układu pokarmowego – jelita grubego i odbytnicy.

Już sama definicja wywołuje niepokój. Proktolog to specjalista, do którego większość ludzi krępuje się udać, co jest zupełnie złym podejściem. Przede wszystkim na początku warto zaznaczyć, że lekarz to profesjonalista i jak każdy specjalista podchodzi do swojej pracy poważnie. Jeśli masz problem, w którym mógłby pomóc Ci proktolog, nie lekceważ go. Koniecznie udaj się na wizytę, a na pewno nie będziesz żałować. Pamiętaj odwlekanie wizyty, niezależnie od tego jakiej specjalizacji jest lekarz, nie jest dobrym pomysłem. Prędzej czy później będziesz zmuszony podjąć taką a nie inną decyzję, dlatego po co zwlekać i niepotrzebnie się stresować. Jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Klinika medycyny estetycznej Aestetic Clinic w Poznaniu, to świetne miejsce na pierwszą wizytę. Każdy pacjent i pacjentka traktowani są priorytetowo, a zabiegi wykonywane są z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej gabinetu: wrosinski.pl.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u proktologa?

Podstawą jest higiena. Przed wizytą istotne jest również zapoznanie się z historią chorób w rodzinie. Genetyka bywa bowiem istotna w postawieniu diagnozy.

Przebieg wizyty. Czego się spodziewać?

Na początek lekarz proktolog, jak każdy inny specjalista przeprowadzi z tobą wywiad. Taki wywiad dotyczy przede wszystkim stylu życia, sposobów odżywiania się, ilości uprawianego sportu.

Kolejnym etapem wizyty jest badanie. Odbywa się ono metodą per rectum, czyli badanie fizykalne. Nie należy ono do najprzyjemniejszych jednak jest bardzo istotne i nie warto się go obawiać. Najważniejsze jest by się rozluźnić i za dużo nie myśleć.

Badanie jest dla wielu pacjentów powodem do wstydu i zakłopotania, jednak dla lekarza nie jest niczym nowym, a czynnością codzienną. By postawić dokładną diagnozę proktolog może skierować nas na jedno z wielu badań. Pierwszym z nich jest kolonoskopia. Badanie jest bardzo dokładne, za pomocą kolonoskopu obraz z jelita grubego przekazywany jest na ekran komputera. Anoskopia i rektoskopia polegają na wprowadzeniu wziernika do odbytnicy, tudzież końcowej części jelita grubego, oraz pobraniu fragmentu tkanek, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

W zależności od podejrzeń proktolog może zlecić także wykonanie prześwietlenia RTG, bądź USG przezodbytniczego. Istnieje wiele możliwości, jednak lekarz zleci tylko te konieczne do postawienia diagnozy, dlatego nie należy się bać.

Czym zajmuje się proktolog?

Najczęstszą przyczyną wizyt u proktologa są silne przewlekłe zaparcia, gazy, krwawienia występujące w kale. Nierzadko przyczyną krwawienia i bólu są niegroźne żylaki odbytu – hemoroidy.

Bagatelizowanie problemów ostatniego odcinka układu pokarmowego, powodowane strachem, to najgorsze, co możemy zrobić. Istnieje bardzo dużo poważniejszych schorzeń, nie wykluczając nowotworów złośliwych, których objawy mogą być nieoczywiste: bóle podbrzusza, krwawienia lub problemy z załatwianiem. Profilaktyka wizyt i leczenia jest konieczna by ograniczyć ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here