Wysoki puls - zabija na raty

Puls to jeden z niewielu symptomów wskazujących na stan ludzkiego organizmu, który można sprawdzić sobie samemu. Puls mierzy się licząc uderzenia serca w ciągu minuty. Istnieją normy, które spełnia zdrowy organizm. Normy te różnią się w zależności od wieku organizmu. Wysoki puls jest sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Czym grozi wysoki puls?
Nie należy się obawiać wysokiego pulsu, jeśli nastąpił w wyniku porannego joggingu lub stresującej sytuacji. W wyniku wysiłku fizycznego puls przyśpiesza w naturalny sposób i nie jest to powód do zmartwień. Byłby, gdyby w wyniku półgodzinnego biegu puls w ogóle się nie zmienił. Jeżeli jednak nie ma żadnego wyraźnego powodu, dla którego puls może być podwyższony zdecydowanie należy się udać do lekarza. Wysoki puls powoduje szybszą pracę serca. Przez to serce eksploatuje się szybciej. Efekty nie będą widoczne od razu, dlatego wiele osób lekceważy ten problem. Być może, gdyby wiedzieli z czym to wiąże, co może ich spotkać w przyszłości zadbaliby o obniżenie pulsu. Czym grozi wysoki puls?
Między innymi jest to choroba wieńcowa. Jedna trzecia pacjentów borykających się z chorobą wieńcową umiera w wyniku zatrzymania krążenia. To oznacza, że jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które należy traktować poważne. Niestety wysoki puls może mieć wiele innych reperkusji poza chorobą wieńcową. Odpowiadając na pytanie, czym grozi wysoki puls, można by się zastanawiać, czy nie krótszym życiem. Istnieją badania przeprowadzone na zwierzętach, które wykazują, że im niższy puls tym dłuższy czas życia zwierzęcia.
Nikt nie chce przedwcześnie umierać z powodu zatrzymania krążenia czy zużycia mięśnia sercowego, dlatego warto zapoznać się ze sposobami, w jaki sposób uspokoić kołatające serce? Bardzo prostym sposobem jest otwarcie okna, dzięki czemu można zaczerpnąć świeżego powietrza. Należy wtedy wykonać kilka wdechów i wydechów. Równie prostą metodą jest spożycie szklanki wody. Zaleca się, aby wypić ją duszkiem. Można by pomyśleć, że nic prostszego nie można już zrobić, jednak pomocne może okazać się już nabranie powietrza w płuca i napięcie mięśni brzucha. Niektórym pomagają zabiegi relaksacyjne takie jak słuchanie odprężającej muzyki czy kąpiel w pachnących olejkach i pianie. Innym przyjemnym sposobem jest wypicie ziołowej aromatycznej herbatki. Warto w zupełności skupić się na spożywaniu naparu, robić to powoli z rozmysłem, a podczas picia także wdychać aromat, co spotęguje efekt uspokojenia. Te sposoby powinny zadziałać natychmiastowo, natomiast ważne będzie także działanie prewencyjnie. Rezygnując z alkoholu nie można obniżyć pulsu natychmiastowo, ale w szerszej perspektywie będzie miało to w prawdzie pośredni, lecz znaczny wpływ na obniżenie się pulsu. W działaniu prewencyjnym zaleca się rezygnację z używek, napojów energetyzujących. Dobrze jest ograniczyć kawę i herbatę. Zbawiennie podziała również stosowanie zdrowej diety. Walka z wysokim pulsem nie oznacza, że należy rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Zaleca się ćwiczenia fizyczne osobom z nadciśnieniem tętniczym w umiarkowanej formie. Są to głównie ćwiczenia aerobowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here