Mieszanie olejów silnikowych

Prawie każdy posiadacz samochodu czy też innego pojazdu zastanawia się czy można mieszać oleje silnikowe. Takie pytanie często pojawia się gdy kupimy używany samochód, a poprzedni właściciel zapomniał powiedzieć jakiego oleju silnikowego używał. Jak wiadomo nie możemy dolać dowolnego oleju, ale innego tak jeśli zastosujemy się do kilku ważnych zasad, ponieważ nowoczesne silniki są wrażliwe i delikatne.

Na co należy zwrócić uwagę podczas czytania specyfikacji?

Niektóre oleje można ze sobą mieszać, ponieważ są mieszalne, ale niestety nie wszystkie. Aby wybrać odpowiedni olej, który będziemy mogli zmieszać należy najpierw zapoznać się ze specyfikacją danego oleju. Jednym z ważniejszych czynników są tak zwane pakiety dodatków nieszlachetniejących, których używa się zazwyczaj przy produkcji, a także klasa jakościowa. Należy pamiętać aby dolać taki sam typ oleju, jaki aktualnie się znajduje w silniku naszego pojazdu. Jeśli zmieszamy różne typy możemy spowodować zniszczenie i zatarcie całego mechanizmu silnika.

Różne marki a ten sam typ

Jeśli dwa oleje mają taką samą klasę jakościową i lepkości możemy wtedy dolać jeden olej do drugiego. Jak wiadomo lepkość jest opisywana za pomocą klasy SAE np. 5W-40 czy też 10W-40. Warto również sprawdzić przed dolaniem innego oleju czy posiada taką samą specyfikację oraz czy jest identycznie opisany. Najlepszą decyzją jest wybór olei jedynie znanych i renomowanych marek jak Shell, Orlen, Castrol, Liqui Moly czy też Elf. Jeśli zamierzamy jedynie wymienić olej należy zwrócić czy są stałe parametry.

Inna klasa oleju

Zazwyczaj nie należy dolewać oleju który posiada inną klasę ponieważ może dojść do uszkodzenia silnika chyba że, w instrukcji znajdziemy informacje. Jeśli w instrukcji dopuszczono używanie oleju silnikowego o innej klasie możemy go zastosować, ale należy pamiętać aby go użyć jedynie w czasie całkowitej wymiany wcześniejszego oleju. Należy pamiętać również żeby dokładnie przeczytać instrukcję oraz zalecenia producenta ponieważ może się okazać że inna klasa oleju jest wymagana w specyficznych warunkach pogodowych.

Nieoczywista jakość

Lepkość oleju jest prosta do zweryfikowania, ale sprawdzenie jakości danego oleju może już spowodować problemy. Gdy używany na przykład oleju typu Longlife to zastosowanie innej mieszanki spowoduje że nasz olej zmieni swój typ. Ważnym czynnikiem jest nisko-popiołowość oleju silnikowego, a taki olej powinniśmy stosować w samochodach z filtrem DPF. Olej nisko-popiołowy tak zwany Low SAPS którego nie należy mieszać z innym typem oleju. Zmieszanie spowoduje, że olej nie będzie nadawał się do użytku.

Podsumowanie

Zatem podczas wyboru oleju należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość oleju silnikowego, lepkość, przez kogo został wyprodukowany oraz jakie zalecenia zostały zawarte w instrukcji obsługi. Należy pamiętać żeby podczas dolewania oleju dolać olej, który posiada wyższą klasę natomiast nigdy gdy jest ona niższa. Dzięki temu praca silnika w naszym samochodzie będzie przebiegać sprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here