Czym jest schizofrenia?

Na schizofrenię zapada mniej niż 1% ludności w cywilizowanych krajach, ale ze względu na, to jak poważne jest schorzenie, wiedza na temat tej choroby, chociażby czy schizofrenia jest dziedziczna może okazać się niezwykle przydatna.

Słowo schizofrenia pochodzi od starogreckich słów „shizein” i „phren” oznaczających odpowiednio rozszczepić i umysł. Jest to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się zmienionym postrzeganiem rzeczywistości. Osoby chore na schizofrenie mają problem z oceną tak własnej osoby, jak i otoczenia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj we wczesnej dorosłości. Tę chorobę rozpoznaje się na podstawie rozmowy z pacjentem i obserwacji. Niestety, nie jest współcześnie możliwa diagnoza schizofrenii na podstawie badań laboratoryjnych.

Objawami schizofrenii mogą być halucynacje, urojenia i szeroko pojęte dziwne zachowania. Może też wpływać na normalne zachowanie, na przykład powodując problemy z mową, ale objawia się przede wszystkim w sferze psychicznej i interpersonalnej, wpływając na upośledzenie odczuwania przyjemności, czy też powodując apatię, nieuwagę, zobojętnienie i szeroko pojęte problemy w kontaktach społecznych i rodzinnych.

Jak leczy się schizofrenię? Metodą współcześnie stosowaną są leki przeciwpsychotyczne, niestety może się to wiązać z licznymi skutkami ubocznymi. Pomocna może okazać się psychoterapia

Jak długo mogą żyć osoby ze schizofrenią? Szacuje się że osoby cierpiące na tą chorobą żyją około 80% do 85% procent średniej długości życia w danej populacji. Do tej statystyki przykładają się częste samobójstwa, skutki uboczne leków oraz niedobór aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta, związane z leczeniem.

Czy schizofrenia jest dziedziczna? Geny odgrywają rolę w samym zachorowaniu, ale nie jest to ani jedyny, ani kluczowy czynnik. Nie jest możliwe więc odziedziczenie schizofrenii, lecz podatność na nią. Nie są poznane dokładnie przyczyny zachorowania, lecz nie należy lekceważyć zachorowania u kogoś w rodzinie, ponieważ dla rodzeństwa i dzieci chorego prawdopodobieństwo zapadnięcia na tą chorobę to około 10% do 17%, chociaż w przypadku choroby obojga rodziców, dla dzieci to prawdopodobieństwo wynosi aż 47%. Na szczęście prawdopodobieństwo to spada wraz z każdym stopniem pokrewieństwa. Dla porównania w ogólnej populacji jest to około 1%, jednak może się różnić w zależności od krajów, a nawet regionów.

Nie są znane przyczyny schizofrenii, niektóre hipotezy zakładają, że mogą na zachorowanie dziecka wpływać zakażenia wirusowe i uszkodzenia w czasie ciąży i porodu.

Podsumowując, schizofrenia jest poważnym schorzeniem, jednak rozwój medycyny i w szczególności farmakologii rokują coraz lepiej dla chorych. Na szczęście odpowiedź na pytanie „czy schizofrenia jest dziedziczna” jest przecząca, chociaż dziedziczność odgrywa pewną rolę w szansie na zachorowanie. Choroba ta nie u każdego przebiega w ten sam sposób, zawsze jednak rokowania są znacznie lepsze dla osób mających wsparcie w rodzinie i bliskich. Wrogie i krytyczne nastawienie może prowadzić do nawrotów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here