Wiele osób w czasach takich jak te, ma problemy ze skórą. Nie jest to nic dziwnego, producenci żywności korzystają z różnorodnej chemii. Jesteśmy nią faszerowani na okrągło. Nie da się zaprzeczyć temu, że jedzenie nam nie smakuje bo jest przepyszne, przepysznie podrasowywane chemikaliami. Może nasz brzuch czuje satysfakcje z dostawanego jedzenia, ale przez składy produktów, którymi się odżywiamy nasza skóra zaczyna cierpieć. Wszelakie wysypki, krostki, trądzik nie jest spowodowany tylko i wyłącznie niezdrowym jedzeniem jakie jemy, ale również czynniki zewnętrzne, powodują u nas różne choroby skóry. Kiedy jedziemy w góry albo nad morze nasza skóra ma chwilę na wypoczynek. Świerze i czyste powietrze jej służy. Zatruwamy naszą skórę również przy nakładaniu makijażu, który kobiety tak lubią, nie da się ukryć, że w tych wszystkich kosmetykach rzadko można spotkać składniki naturalne.
Skóra, która pokrywa nasze całe ciało ma niezłe wyzwanie, żeby nie dać się tym wszystkim sztucznym dodatkom, które można spotkać wszędzie. Możemy na pewnym etapie swojego życia zacząć zauważać, jakieś nienaturalne rzeczy na naszym ciele. Pierwsze o kim myślimy w takim momencie to dermatolog. Potrzebna jest diagnoza. Nauka zajmująca się takimi schorzeniami skóry, włosów czy paznokci to dermatologia, w jej zakres wchodzi bardzo bardzo wiele innych nauk, które dotyczą w mniejszym lub większym stopniu skóry.
No dobrze dzieje się coś na naszej skórze, ale w końcu czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie?
Dermatolodzy to lekarze specjaliści, więc aby skorzystać z konsultacji u takiego lekarza należy mieć skierowanie. Można je uzyskać na przykład od lekarza rodzinnego jaki i również innego lekarza specjalisty, który przyjmuje w ramach kontraktu NFZ.
Porady dermatologiczne w naszych czasach są bardzo pożądane, a samych gabinetów choćby w większych miastach jest pełno, niestety na wsiach, żeby udać się na taką konsultacje trzeba zazwyczaj przebyć wiele kilometrów. W takim razie równie ważnie jest to ile czeka się na ową wizytę w ramach NFZ. Czas oczekiwania na wizytę u dermatologa jest dość zróżnicowany, często zależy od ilości osób jakie umówiły się wcześniej niż my. W dużych miastach na konsultację dermatologiczną najkrócej poczekamy od kilku dni do dwóch tygodni. Bardzo mało jest jednak poradni, w których na konsultację można dostać się w tak szybkim terminie – w pozostałych placówkach udzielających świadczeń z zakresu dermatologii czas oczekiwania na wizytę może wynosić nawet dwa, trzy miesiące.
Warto wspomnieć przy pytaniu: „czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie”, że istnieją prywatne poradnie dermatologiczne, do których skierowanie nie jest potrzebne. Takie wizyty w większych miastach są łatwo dostępne, znowu problemem będą mniejsze miasteczka i wsie gdzie trzeba specjaliści zazwyczaj nie przyjmują na prywatne konsultacje, a żeby na taką się dostać warto wspomnieć, że należy zapłacić. Cena takich konsultacji waha się pomiędzy 80 a 150 złotymi. Jeśli sprawa nas nagli, a mieszkamy w małym miasteczku warto wydać taką kwotę.