Oliwa z oliwek kojarzy się nam niezmiennie z kuchnią śródziemnomorską. Jednak, ten wspaniały produkt staje się coraz bardziej popularny na całym świecie ze względu na swój wspaniały aromat oraz wiele właściwości zdrowotnych. Jest to jeden z najzdrowszych tłuszczów stosowanych w kuchni. Choć jego właściwości nie ograniczają się jedynie do kulinariów. Oliwę z oliwek można z powodzeniem stosować również jako niezawodny kosmetyk. Wielu producentów dodaje ją do pielęgnacyjnych oliwek, płynów, mydeł itp. Jednak oliwa oliwie nierówna. Warto poznać różne odmiany oraz zastosowania oliwy z oliwek, aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał w naszym domu.
Oliwa powstaje w czasie miażdżenia i odfiltrowywania owoców oraz pestek pochodzących z drzewa oliwnego. Zbory odbywają się jesienią, a same drzew są symbolem długowieczności- mogą owocować nawet przez dwa tysiące lat. Mają też rozmaite odmiany. Od tego właśnie zależy smak, kolor i konsystencja ostatecznego produktu. Wpływ na jakość oliwy ma też moment zbioru owoców drzewa oliwnego. W zależności od stopnia dojrzałości wyciskanych oliwek, oliwa może mieć inny kolor oraz intensywność. W sklepach można dostać cały przekrój odmian tego tłuszczu, od jasno żółtej delikatnej oliwy, aż po ciemno zieloną, głęboką w smaku i nieco cierpką, ale najbardziej aromatyczna.
Różne rodzaje oliwy z oliwek wykazują inne właściwości i zastosowanie. Często w kuchni zastanawiamy się czy można smażyć na oliwie z oliwek. Odpowiedź brzmi: tak i nie. To, czy oliwa jest zdatna do smażenia w wysokich temperaturach, zależy właśnie od rodzaju tłuszczu, z jakim mamy do czynienia. Najzdrowszą i najbardziej wartościową odmiana oliwy jest oliwa extra z pierwszego tłoczenia. Ma ona najniższy stopień kwasowości i wspaniały głęboki aromat czystych oliwek. Absolutnie nie powinno się na niej smażyć. Najlepiej spożywać ją na surowo, jako dodatek do dressingów, sałatek, grzanek z czosnkiem, makaronu czy bruschetty. Oliwa o nieco wyższym stopniu kwasowości będzie zdecydowanie lepsza do obróbki cieplnej. O wiele mniejsza jakość i wartości odżywcze mają oliwy poddane rafinacji. Natomiast oliwa z wytłoczyn oliwek to produkt najniższej jakości, który miesza się z odrobiną oliwy z pierwszego tłoczenie. Jednak daleko jej do intensywności i smaku oryginału.
Oliwa ma sporo właściwości pożytecznych dla naszego organizmu. Jest doskonałym źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz zdrowych tłuszczów. Powinna jak najczęściej gościć w naszej diecie, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia ilości złego cholesterolu we krwi. A co za tym idzie zapobiega miażdżycy, chorobom serca i naczyń krwionośny. Świetnie wspomaga też układ trawienny i działa detoksykacyjnie.
Oliwa przyda się również w kosmetyczce. Można jej używać do olejowania włosów, bo wspaniale nawilża i podkreśla skręt loków i fal. Kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek zadziała regenerująco i nawilżająco na nasze skórki i paznokcie oraz dłonie. Już w starożytności uwzględniano te właściwości oliwy, stosując ją jako wspomaganie w leczeniu zadrapań i ran.