Planując zakup dobrej pralki, powinniśmy mieć świadomość, że należy się liczyć ze sporym uszczupleniem portfela, gdyż powinna ona być co najmniej ze średniej półki cenowej. Te najtańsze urządzenia będą nie tylko często się psuły, ale i mogą być pozbawione dość podstawowych i potrzebnych funkcji.
Poszukiwanie najlepszej oferty warto rozpocząć od porównywarki internetowej. Skieruje nas ona zapewne do największych, znanych sieciówek, które mają nierzadko niezwykle ciekawe promocje. Korzystając z takich okazji, można nawet oszczędzić sześćdziesiąt procent kwoty, którą zapłacilibyśmy w sklepie stacjonarnym.
Zanim jednak zasiądziemy za klawiaturą, by kliknąć pole wyszukiwarki, zastanówmy się ile mamy wolnej przestrzeni na pralkę. Jeśli tylko metraż mieszkania na to pozwala, warto zdecydować się na sprzęt przeznaczony pod jak największą ilość prania. Nie ma tu znaczenia, ile osób liczy nasza rodzina. Nowoczesne pralki potrafią bez trudu dokładnie zważyć włożone ubrania i dostosować do nich odpowiednią ilość proszku, płynu do płukania oraz wody. Nie zużyją przy tym więcej energii niż pralka o mniejszych rozmiarach, a w przeciwieństwie do niej świetnie poradzą sobie z tkaninami czy materiałami o niestandardowych wymiarach (na przykład takimi jak firany, narzuty lub koce). Na dodatek, duża pralka będzie tańsza w zakupie niż ta kompaktowa.
Lepiej zdecydować się na urządzenie wiodących producentów, którzy konstruują pralki w taki sposób, aby nie wymagały one skomplikowanej konserwacji. Chcąc zapewnić wygodę swoim klientom, oferują gotowe, markowe produkty czyszczące w postaci proszku lub żelu. Wystarczy umieścić taki środek w bębnie, wybrać odpowiedni program, nacisnąć przycisk „start” i nie martwić się o nic więcej. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Z tego powodu nie zaszkodzi skorzystać z równie skutecznych „babcinych” sposobów na utrzymanie sprzętów AGD w higienie. Nie zapominajmy jednak, że wbrew krążącym po sieci plotkom, czyszczenie pralki sodą to nie najlepszy pomysł. O ile wodorowęglan sodu doskonale się sprawdzi przy czyszczeniu kuchennych blatów, zapobiegnie rozwojowi pleśni w zlewozmywaku oraz na szklanych półkach lodówki, o tyle pod jego wpływem gumowe uszczelki przy drzwiczkach pralki mogą szybko ulec uszkodzeniu. Dużo lepiej zrobimy, sięgając po kwasek cytrynowy. Raz na miesiąc wsypmy szklankę tego związku do kasetki na proszek do prania i ustawmy cykl z najwyższą możliwą temperaturą (95 lub 60 stopni). Skutecznie usunie to resztki detergentów i osadzający się kamień.
Czy pralka będzie stała w pomieszczeniu zamkniętym (jak na przykład łazienka) czy otwartym (jak kuchnia połączona z salonem)? Jeśli planujemy dłuższy czas przebywać w tym samym co ona pomieszczeniu, lepiej przyjrzeć się klasie głośności, jaką deklaruje producent. Nic nie zakłóca rodzinnego obiadu tak, jak odgłos wirującego właśnie prania.
Wybór dobrej pralki nie jest łatwy, ale jeśli poświęcimy mu trochę czasu i uwagi, z całą pewnością uda nam się dokonać właściwego wyboru i zyskać sprzęt, który będziemy użytkować latami.