Czym karmić małe koty?

Małe kotki wymagają od nas wiele troski i uwagi. Musimy od małego o nie zadbać, aby były przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem i oswojone. Powinniśmy zapewnić im dostęp do zabawek, kuwety i drapaków – to ostatnie jest szczególnie ważne, jeśli chcemy uniknąć zniszczonych i podrapanych mebli. Jednak naszym najważniejszym obowiązkiem powinno być zadbanie o odpowiednie żywienie małych kociąt. A jak się okazuje, to wcale nie jest taki łatwy temat. Dawniej mało osób przejmowało się tym tematem. Zwierzęta chowały się same, a człowiek czasem nalał im mleka od krowy czy rzucił jakąś karmę. Do tej pory często widzimy takie niekoniecznie słuszne tradycje, jest to widoczne zwłaszcza na małych wsiach. Ludzie nie mają świadomości tego, jak ważna dla małego kotka jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Jeżeli jednak Tobie zależy na zadbaniu o zdrowie i rozwój pupila, warto rozwijać swoją wiedzę w tym temacie i uniknąć popełnienia najczęstszych błędów.
A zatem – czym karmić małego kotka? Przez pierwsze tygodnie życia kociakom zdecydowanie wystarcza mleko matki. Jest ono pełne składników odżywczych i zapewnia im wszystko, co najlepsze. Bywają od tego wyjątki. Stajemy przed trudnym zadaniem wtedy, kiedy na przykład małe kotki wychowują się same, bo matka nie przeżyła porodu czy choroby. Podobnie, musimy od pierwszych godzin życia dokarmiać je sami, jeśli matka jest zarażona jakimś groźnym wirusem, który mogłaby przekazać maluchom w mleku. Należy je wtedy jak najszybciej od niej odstawić i sięgnąć po preparaty mlekozastępcze. Możemy dodatkowo podawać różne wywary mięsne, aby zapewnić kotom odpowiednią ilość tauryny w pożywieniu. Mleko zdrowej matki jest bogate w ten aminokwas, niezbędny do prawidłowego rozwoju kotów.
Stałe pokarmy możemy włączać do diety kociąt od około czwartego tygodnia życia. Na tym etapie warto spróbować podawać maluchom odrobinę mokrej karmy dostosowanej do ich wieku. Ważne jest, aby zakupić karmę junior, która jest bogata we wszystkie składniki potrzebne kotkom do wzrostu. Karmy przeznaczone dla dorosłych kotów niekoniecznie nadadzą się dla najmłodszych. Zawsze lepszym wyborem jest mokra karma, ale to nie znaczy, że musimy całkowicie unikać suchej. Suchą karmę trzeba namoczyć przed podaniem kilkutygodniowym zwierzętom. Koty powinny jeść często, ale w niewielkich porcjach. Na początku dawajmy im posiłki nawet cztery czy pięć razy dziennie. Niech to będą jednak naprawdę małe porcje.
Po czym poznać, że prawidłowo odżywiamy kocięta? Przede wszystkim po tym, jak rosną i przybierają na wadze. Możemy to oceniać intuicyjnie, obserwując zwierzęta z dnia na dzień. Aby jednak mieć całkowitą pewność, czy wszystko jest w porządku, zabierzmy malucha do weterynarza. On stwierdzi, czy kot rozwija się prawidłowo i czy przybiera na wadze. Dodatkowo może udzielić nam większej ilości wskazówek co do jego żywienia.
Pamiętajmy, że oprócz posiłków trzeba zapewnić kotkom stały dostęp do świeżej wody. Co ważne, przełamujmy mit, że koty piją krowie mleko! Nie powinniśmy im go podawać, bo ma zbyt mało białka i jest dla nich niezdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here