Ból brzucha we wczesnej ciaży

Każda kobieta starając się o upragnione dzieciątko wyczekuje pierwszych objawów które mogą świadczyć o tym, że udało jej się zajść w ciążę. Wśród nich często wymienia się ból podbrzusza.
Więc czy na początku ciąży boli brzuch? Czy ból jest normą, czy raczej powodem do niepokoju? Zdecydowanie dobrą wiadomością dla przyszłych mam jest fakt, iż ten symptom najczęściej oznacza, że ciąża w początkowym swym stadium rozwija się prawidłowo. Ból związany jest z rozciąganiem się wiązadeł oraz ze wzrostem macicy. Także organizm kobiety – pod wpływem hormonów – zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji.
Ból może także być oznaką implantacji zarodka, tzn. jego zagnieżdżeniem się w macicy. Jest to tak naprawdę pierwszy objaw świadczący o zajściu w ciążę, lecz bardzo rzadko na tak wczesnym etapie jest przez kobietę rozpoznawany. Bardzo często mylony jest z bólem miesiączkowym, gdyż występuje zazwyczaj w tym samym okresie i często towarzyszy mu niewielkie plamienie. Ból implantacyjny może doskwierać przez parę dni.
Przez pierwsze tygodnie ciąży w ciele kobiety zachodzi mnóstwo zmian i panuje w nim niesamowita burza hormonów. Po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy zarodek zaczyna bardzo intensywnie rosnąć. Macica musi więc szybko dostosować się do nowego lokatora, i wzrasta razem z nim. Szczególnie dokuczliwy ból może towarzyszyć kobietom, które zaszły w ciążę po raz pierwszy, ale także u których występowały dość intensywne bóle menstruacyjne. Prócz bólu podbrzusza mogą odczuwać także dyskomfort w dolnej części kręgosłupa, który nasilać się będzie przy schylaniu i podnoszeniu przedmiotów, ale również i przy wysiłku.
Mimo bólu nie należy stosować żadnych leków (również przeciwbólowych) bez konsultacji z lekarzem. Często można troszkę złagodzić nieprzyjemny objaw odpoczynkiem i ułożeniem nieco wyżej nóg.
Niestety, ale rzadko kiedy ciążę przechodzi się bezobjawowo, zwłaszcza w jej pierwszym, pełnym zmian trymestrze. Pod wpływem zrostu hormonów ciążowych do narządów rodnych kobiety dopływa dużo więcej krwi, przez co mogą być obrzmiałe, napuchnięte – a co za tym idzie – bardzo tkliwe. Macica rosnąc zaczyna uciskać na pęcherz moczowy, co również może powodować pobolewania.
Niestety ból może świadczyć także o poronieniu, gdyż w pierwszym trymestrze jest jego największe ryzyko. Dlatego warto, nawet gdy ból podbrzusza jest niewielki, nie lekceważyć go. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który po dokładnym badaniu rozwieje objawy lub podejmie właściwe działania, aby ciąża przebiegała prawidłowo. Jednakże gdy ból jest odczuwalny jako regularne, bolesne skurcze, należy jak najszybciej trafić pod opiekę ginekologa, gdyż może on świadczyć o problemach.
Ból brzucha może niestety oznaczać również ciążę pozamaciczną. Jest to sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się nieprawidłowo – poza macicą. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja zarówno dla matki jak i dla płodu, który najczęściej nie ma szans na dalszy rozwój.
Odczuwalny ból brzucha może towarzyszyć na początku ciąży także z innych przyczyn – zapalenia wyrostka lub chorobom układu moczowego.
W każdym wypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie i prawidłowo poprowadzi ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here