Badanie dopplerowskie

Badanie dopplerowskie jest popularnym, nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym żył, za pomocą którego możliwa jest nie tylko ocena ich stanu, ale również diagnoza i szybkie wykrycie zmian mogących prowadzić do miażdżycy oraz tętniaków. Na czym polega to badanie oraz w jakich przypadkach jest ono wskazane do wykonania?

Czym jest Doppler żył?

Mianem tym określa się usg żył wykonywane metodą dopplerowską, czyli wykorzystującą efekt Dopplera. Badanie to polega na tym, że do ciała pacjenta przykładana jest głowica aparatu dopplerowskiego, która wysyła falę ultradźwiękową przenikającą ciało. Po odbiciu się od poruszających się cząstek krwi fala ta powraca do głowicy aparatu, gdzie rejestrowane są zmiany jej częstotliwości. Wynik ten przedstawiany jest na wykresie, na którym oznacza się miejsca, gdzie przepływ krwi jest nieprawidłowy.Warto podkreślić, iż usg żył metodą dopplerowską jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga od pacjenta żadnego, specjalnego przygotowania, poza przypadkami, gdy dokonywane jest w obszarze tętnic nerkowych bądź wątroby – wówczas konieczne jest zgłoszenie się na badanie na czczo.

Wskazania do wykonania badania

Dopplerowskie usg żył wykonywane jest w celu oceny stanu żył i tętnic – pomaga ono w bardzo precyzyjny sposób określić miejsce powstania zmian w postaci zatorów czy niedrożności. Wczesne wykrycie zwężenia żył oraz tętnic czy pojawienia się blaszki miażdżycowej może uratować pacjentowi życie, gdyż taki stan grozi bardzo niebezpiecznym udarem mózgu, zawałem serca czy też zatorowością płuc.

Badanie dopplerowskie zaleca się w przypadku, gdy istnieje podejrzenie zmian miażdżycowych, tętniaka, a także innych nieprawidłowości w przepływie krwi. Częstym zaleceniem do wykonania badania są żylaki nóg. Doppler kończyn dolnych ma szerokie zastosowanie w diagnostyce różnych dolegliwości. Wykonuje się go w celu diagnozy stanów bólowych w obrębie nóg, uczucia mrowienia, w przypadku nieprawidłowego gojenia się ran, przy zakrzepicy żył głębokich.

Doppler kończyn dolnych jest także zalecany w celu monitorowania stanu żył po różnego rodzaju zabiegach rekonstrukcyjnych w obrębie naczyń krwionośnych. Badanie to wykonuje się w pozycji stojącej, choć w niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o pozostanie w pozycji leżącej.

Usg żył metodą dopplerowską pozwala na szybką i bardzo dokładną ocenę stanu żył oraz tętnic, co może nie tylko przyspieszyć leczenie, ale również zapobiec wystąpieniu wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here