Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, które należy włączyć do zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Ma swój udział w tak wielu procesach zachodzących w organizmie, że trudno byłoby sobie wyobrazić jego funkcjonowanie bez niego. Wraz z witaminą D i wapniem stanowi budulec kości. Magnez korzystnie wpływa na trawienie i zapobiega kamieniom nerkowym. Poszerza drogi oddechowe, co ma korzystny wpływ na schorzenia takie jak astma. Zażywając regularnie magnez zapewnia się dobre napięcie mięśniom, co z kolei chroni przez bolesnymi skurczami. Osoby, które mają problemy z koncentracją, powinny zastanowić się, czy przyczyną nie jest niedobór magnezu. Rozliczne korzyści, jakie płyną z przyjmowania magnezu, sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Mnóstwo osób regularnie dostarcza sobie tego składnika w tabletkach i pożywieniu bogatym w magnez. Pojawia się pytanie, czy można przedawkować magnez.
Istnieje możliwość dostarczenia do organizmu zbyt dużej ilości magnezu. Chociaż magnez sam w sobie jest nie tylko pożyteczny, ale i niezbędny, to jego nadmierna ilość może wyrządzić szkodę organizmowi. Hipermagnezemia – tak określa się zbyt dużą ilość tego składnika w organizmie. Wiele osób nie zastanawia się, czy można przedawkować magnez, tymczasem objawy mogą być dotkliwe. Osoby dotknięte hipermagnezemią borykają się z sennością i zawrotami głowy. Ich mięśnie są osłabione, a proces oddychania zaburzony. Jakby tego było mało, przedawkowanie magnezu objawia się także arytmią, nadciśnieniem, zaparciami. W skrajnych przypadkach może dojść do zapadnięcia w śpiączkę. Są to poważne skutki, których, tak jak dobrodziejstw magnezu, nie można lekceważyć.
Wiele osób nie wie, czy można przedawkować magnez i przyjmuje spokojnie nawet podwójną dawkę, dlatego, że niezbyt często mówi się o zjawisku hipermagnezemii. Zdarza się to bardzo rzadko i zwykle jest wynikiem niewydolności nerek. Z tego wynika, że należy być szczególnie ostrożnym z zażywaniem magnezu, jeśli cierpi się z powodu przewlekłych chorób nerek. To oczywiście nie oznacza, że można przyjmować magnez w nieograniczonej ilości, jeśli ma się zdrowe nerki. Przedawkowanie tego pierwiastka jest możliwe także poprzez dostarczenie do go organizmu w zbyt dużej dawce. Jeszcze inną przyczyną hipermagnezemii może stać się niedoczynność tarczycy. Pośród chorób, które mogą mieć związek z nadmiarem magnezu wymienia się również nowotwory i cukrzyca. Osoby leczące się litem, powinny być świadome, że lit również może być przyczyną zbyt dużej ilości magnezu w organizmie.
Warto przyglądać się sobie bardzo uważnie, ponieważ to umożliwi wczesną ewentualną diagnozę hipermagnezemii, którą można stwierdzić na podstawie badania krwi. W razie pozytywnego wyniku testu powinno wystarczyć odstawienie preparatów i zawierających magnez, aby powrócić do zdrowia. Prócz krwi, warto udać się na badania nerek, gdyż w przeważającej liczbie przypadków to problemy z nerkami są przyczyną nadmiaru magnezu. Wiele osób nie zastanawia się nawet, czy można przedawkować magnez, bo przecież jest zdrowy i potrzebny. Tymczasem istotne są też odpowiednie proporcje. Nawet zdrowe i potrzebne składniki mogą być szkodliwe, jeśli nie są przyjmowane we właściwej ilości.