Łyżeczka miodu na zdrowie

Jednym z rarytasów miłośników słodkości jest miód. Pośród innych smakołyków, miód wydaje się być najrozsądniejszym wyborem, ponieważ jest to przysmak należący do zdrowych. Nie można tego powiedzieć o innych słodkich przekąskach, które zawierają przede wszystkim puste kalorie. Miód prócz walorów smakowych posiada też pożyteczne właściwości. Ma działanie odżywcze i wzmacniające. Nie może być oczywiście traktowany jak lek, jednak wspomaga on proces leczenia chociażby w przypadku przeziębienia. Byłoby idealnie, gdyby ten słodki przysmak nie powodował przyrostu wagi. Wielu miłośników słodkości, którzy borykają się ze zbędnymi kilogramami zadaje sobie pytanie, czy miód tuczy.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Miód jest bardzo kaloryczny. W jednej łyżeczce produktu znajduje się czterdzieści kalorii. To dwa razy więcej niż w łyżeczce białego cukru, który przecież nazywany jest białą śmiercią. Można spotkać się z informacją, że pomimo dużej kaloryczności, miód nie powoduje przyrostu wagi, ponieważ zawiera cukry proste, które odżywiają organizm. Nie brakuje też opinii, że osoby restrykcyjnie dbające o dietę, a zwłaszcza o ilość zawartych w niej kalorii, powinny w sposób umiarkowany spożywać miód. Nie jest to jasna odpowiedź na pytanie, czy miód tuczy. Zawiera on mnóstwo drogocennych składników odżywczych, więc nie warto go całkowicie wyłączać z diety. Z pewnością ma wysoki indeks glikemiczny, co pośrednio może stanowić zagrożenie zbędnymi kilogramami. Wysoki indeks glikemiczny oznacza, że po skonsumowaniu miodu szybko pojawia się uczucie głodu i apetyt. W wyniku tego można sięgnąć po zbędne produkty spożywcze, a więc dostarczyć sobie zbędnych kalorii, które odłożą się w postaci zbędnej masy ciała. Zastanawiając się, czy miód tuczy, warto więc mieć na względzie, że jego spożycie może oznaczać zaostrzenie poczucia głodu i apetytu. Mimo wszystko będzie po stokroć lepszym wyborem niż biały cukier do posłodzenia gorącego napoju. Jednak trzeba uważać, by nie aplikować miodu do cieczy powyżej czterdziestu stopni, ponieważ w wyższych temperaturach ta cenna złocista substancja traci swoje wartości odżywcze. Dla osób, które preferują gorącą herbatę to rozwiązanie nie będzie użyteczne. Zwłaszcza zimą, kiedy to gorąca herbata ma rozgrzewające zbawienne właściwości.
Jeżeli osoba walcząca z nadwagą nie może odmówić sobie słodyczy, zdecydowanie mądrzej będzie spożyć miód niż pałaszować produkty dostarczające jedynie pustych kalorii i konserwantów. Należy jednak pamiętać, że dostępne na rynku są miody różnej jakości. Niektóre z nich niestety są sporządzane z dużą ilością sacharozy. Mowa tutaj o produktach z niższej półki. Nie zawsze można spożywać miód i być pewnym, że zawiera on cukry tylko i wyłącznie pochodzenia naturalnego. W takim wypadku, nawet o tym nie wiedząc, można przyjmować więcej pustych kalorii, niż się o tym wie. Zaopatrując się regularnie w miód, którego pochodzenie jest niejasne, który jest podejrzanie tan, ryzykuje się, że konsumowany produkt nie jest dla organizmu tak korzystny, jak powinien.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym myć okna?
Następny artykułCzyszczenie BIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here