Czym usunąć plamy z żywicy?

Żywica jest substancją, która ma łatwą przyczepność, więc na początek warto powiedzieć, że nie należy jej prasować na tkaninie przez papierowy ręcznik choć panuje takie powszechne przekonanie. Część zabrudzeń pozostanie w tkaninie i niemożliwe będzie ich ponowne usunięcie. Jest jednak wiele innych, łatwych domowych sposobów, które pozwolą nam usunąć zabrudzenia.
Na rynku mamy różne tkaniny i każdą z nich najlepiej czyścić innym sposobem. Kiedy żywicą ubrudzona jest tkanina z włókien naturalnych, musimy przygotować sobie papierowy biały ręcznik i podłożyć go pod tkaninę. Najlepiej gdyby ręcznik miał kilka warstw, bo roztwór, którego będziemy używać ma bardzo silne działanie. Następnie mieszamy spirytus z denaturatem i delikatnie przecieramy zabrudzenie. Istnieje jeszcze jeden sposób oczyszczenia żywicy z naturalnych tkanin. Jest to mieszkanka acetonu i terpentyny w proporcji 3:1. Aceton jednak można z powodzeniem zastąpić zwykłym spirytusem. Sprawdzi się również doskonale. Musimy pamiętać, że ta mieszanka ma bardzo mocne działanie i musimy wykazać się rozwagą, ponieważ chwila nieuwagi i można tkaninę zniszczyć. Po całym zabiegu należy wyprać materiał w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła, bądź delikatnego proszku.
Czym zmyć żywicę z tkanin syntetycznych ?
Zabrudzenia są odrobinę łatwiejsze w usuwaniu i mimo, że postępujemy bardzo podobnie, roztwór aż tak mocny nie będzie potrzebny. Potrzebujemy papierowego ręcznika bądź chusteczki higienicznej, którego podkładamy pod materiał. Najlepiej składamy nasz podkład na kilka części, aby był grubszy. Znów potrzebujemy terpentyny i spirytusu. Mieszamy dwa składniki w proporcji 1:1 tym razem. Następnie delikatnie pocieramy plamę uważając, aby nie uszkodzić materiału.
Można także żywicę zamrozić lodem przykładając go do tkaniny i następnie ją zdrapać. Jeżeli żywica jest już stężała można zdrapać ją bez zamrażania.
Kolejny sposób na usunięcie tej substancji jest przy użyciu oleju herbacianego. Możemy się w niego zaopatrzyć w aptece. Działa jak naturalny rozpuszczalnik, który rozpuszcza soki roślinne do których należy również żywica. Delikatnie przecieramy zabrudzone miejsce wacikiem lub chusteczką nasączoną w olejku. Następnie miejsce gdzie używaliśmy olejek należy przemyć spirytusem bądź acetonem. Jednak rozcieńczamy go w proporcji 3 do 1 z wodą. Jest to świetny sposób przy tkaninach, gdzie istnieje duże ryzyko odbarwienia. Tutaj nam to nie grozi. Olejek jest mało inwazyjny.
Jeśli po wypraniu na materiale zobaczymy, że plama nie została usunięta w całości, bo tak również może się zdarzyć to proces należy powtórzyć i w razie potrzeby powtarzać do skutku.
Jak usunąć żywicę z drewna ?
Na początek musimy poczekać, aż żywica zaschnie. Nigdy nie usuwamy świeżego wycieku żywicznego. Jeśli jest wilgotna i kleista najlepiej jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Kiedy mamy pewność, że substancja wyschła już w pełni można ja zdrapać ostrym narzędziem. Jeśli jednak boimy się uszkodzenia powierzchni drewna można usunąć ja wacikiem nasączonym benzyna czy spirytusem. Później umyć powierzchnie kilkukrotnie letnią wodą z dodatkiem kwasu octowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here