Żywienie kotów

Czym karmić kota? To pytanie zadawane przez szerokie grono posiadaczy milusińskich czworonogów, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć ze względu na różne preferencje żywieniowe czworonogów.
Rozpatrując kwestię kociej diety należy zaznaczyć, iż koty są zwierzętami drapieżnymi, polującymi w warunkach naturalnych na mniejsze stworzenia, które to stają się ich pożywieniem. Zatem są mięsożercami i właśnie mięso powinno być głównym składnikiem ich diety.
Oczywiście nie podlega dyskusji, że koty tak samo jak i inne stworzenia żyjące, aby prawidłowo funkcjonować potrzebują określonych składników odżywczych, których to właśnie dostarcza im zbilansowana dieta. Koty potrzebują głównie białka, węglowodanów, tłuszczy, składników mineralnych i witamin. Niedobór któregoś z nich może przyczynić się do choroby zwierzaka oraz jego niekorzystnego wyglądu np. matowa, wychodząca, rzadka sierść, która de facto jest poniekąd ozdobą kocich pupili.
Mięso, mięso i jeszcze raz mięso, jako podstawa kociej diety. Dostarczy ono cennych witamin (głównie wit. A), protein, żelaza, białka, etc. Wskazane jest mięso wołowe, drobiowe, jagnięce ewentualnie królik. Nie powinno podawać się kotom mięsa wieprzowego ze względu na możliwość zakażenia chorobą wirusową.
Podawane mięso powinno być surowe, jednakże ze względu na fakt, iż może zawierać w sobie bakterie i pasożyty, czego nie możemy być pewni, podawajmy je lekko podgotowane lub chociaż sparzone.
Wszystko pokrojone w kosteczkę, drobne paseczki lub zmielone.
Oprócz mięsa możemy podawać również ryby. Dostarczą one cennych kwasów omega 3 i omega 6. Z rybami jednak nie przesadzajmy. Wystarczy jeden raz w tygodniu danie rybne, gdyż zawierają one dużo wapnia, który w nadmiarze może wywołać u kota kamicę nerkową.
Oprócz mięsa, czworonożni pupile lubią warzywa. Może to być marchew, fasolka, ziemniak, które trzeba uprzednio przed podaniem ugotować i rozdrobnić.
Oprócz tego jako dodatek można podać kaszę, ryż i makaron. Wszystkie powyższe składniki połączone razem stworzą smaczne, zdrowe i sycące danie dla kota.
Jeśli nie mamy czasu lub po prostu ochoty na przygotowanie specjalnych dań dla naszego kota możemy skorzystać z gotowych dań : karmy suchej lub mokrej. Chrupki, paszteciki czy mięsne kąski w soczystej galaretce mogą przypaść naszemu zwierzakowi również do gustu.
Nie ma co ukrywać, ta opcja jest dla właścicieli szczególnie wygodna. Oczywiście z zastrzeżeniem, że będą to produkty bardzo dobrej jakości, wiodących, znanych producentów o zbilansowanych wartościach odżywczych. W przypadku wybrania tej opcji należy szczególną uwagę zwrócić na skład produktu, czy aby zawiera odpowiednią ilość mięsa.
Powyższe mają również oprócz dostarczenia składników odżywczych dodatkowe właściwości: chronią zęby przed osadzaniem się kamienia, jak również pomagają w odkłaczaniu tj. wydalaniu kul z sierści z układu pokarmowego zwierzęcia.
Do tego podajemy wodę do picia i tylko wodę. Koty powinny mieć stały dostęp do niej. Mleka dorosłym kotom nie podajemy, ze względu na to, iż powoduje ono w organizmie procesy gnilne i biegunkę.
Podsumowując należy zaznaczyć, iż każdy kot jest inny, a ich preferencje żywieniowe podobne są do ludzkich: jeden będzie chętnie jadł np. wątróbkę , a inny jej w ogóle nie ruszy. Dajmy więc kociakom prawo wyboru swojego menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here