Jak odmienić styl wnętrza? Odnawianie i wykańczanie powierzchni mebli

Kolorystyka pomieszczenia to czynnik silnie oddziałujący na nastrój przebywającej w nim osoby, lecz wybór gamy barw i dostosowanie ich do upodobań to często zbyt mało, aby czuć się wśród lubianych kolorów dobrze. Niezwykle ważna jest harmonia. Aby nadać swojej przestrzeni nowy styl zmieniając w niej kolor ścian, tkanin dekoracyjnych, czy odmieniając funkcję – na przykład czyniąc z oddzielonej ścianami kuchni aneksową część salonu – warto tak dostosować kolor posiadanych już, użytecznych i lubianych mebli, aby nie pozostawał on w estetycznej sprzeczności z resztą wykończenia, wyposażenia i dekoracji. Wybór nowego koloru mebla to rzecz indywidualna, zależna od gustu i pozostawiająca wiele swobody. Nieco inaczej ma się sprawa decyzji czym pomalować meble. Meble miewają różnorodne rodzaje powierzchni, niekiedy dość wymagające jak chodzi o rodzaj środka, którym mogą być ponownie pokryte. Warto wiedzieć jaki typ preparatu będzie odpowiedni dla konkretnej powierzchni. Wiedza ta pozwoli uniknąć rozczarowania efektem kolorystycznej metamorfozy.
Malowanie mebli drewnianych. Bejca, lakier, akryl i inne.
Meble z litego surowego drewna, które wcześniej nie były wykańczane, czyli malowane, lakierowane itp. – to najbezpieczniejsze pole do malarskiego popisu. Ich powierzchnia chętnie przyjmuje większość środków przeznaczonych do barwienia: bejce, lakierobejce, lakiery, kryjące farby akrylowe, woski i oleje. Jeśli mebel drewniany był wcześniej lakierowany, można go stosunkowo łatwo przygotować tak, by zachowywał się jak surowy. Uzyskuje się to poprzez szlifowanie papierem ściernym, a pracę można przyspieszyć używając szlifierki.
Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku mebli pokrytych farbą olejną – by taki mebel pomalować na nowo trzeba się pozbyć starej farby używając opalarki. Inna grupa to meble woskowane i choć usunięcie z nich starej powłoki jest możliwe, to jednak bardzo czasochłonne, dlatego najlepiej pokryć je cienką warstwą barwionego wosku. Ma to sens tylko w przypadku zmiany koloru z jaśniejszego na ciemniejszy – odwrotnie się nie uda. Meble wcześniej olejowane (o ile powłoka olejowa była dobrej jakości i olej należycie się utwardził) nadają się do szlifowania, potem można je pomalować jak surowe drewno.
Malowanie forniru. Z bejcą ostrożnie.
Fornir w istocie jest drewnem, lecz o bardzo małej grubości, przyklejonym do płyty meblowej. Dotyczą go zasady malowania i przygotowania powierzchni te same, co w przypadku drewna, z dwoma wyjątkami: nie może być mowy o użyciu opalarki a szlifowanie musi odbywać się ręcznie ze względu na ryzyko uszkodzenia. W przypadku forniru bezpieczniejsze będzie użycie lakierobejcy w miejsce bejcy wodnej, ponieważ w kontakcie z wodą słabo przyklejony fornir może się odspoić.
Malowanie powłok syntetycznych. Farby specjalistyczne.
Meble kuchenne, których fronty z definicji mają być odporne na zabiegi czyszczące, często pokryte są tworzywami syntetycznymi. Do pomalowania takich powłok służą specjalistyczne, dedykowane farby, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here