Jak dbać o higienę podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Droga do pięknych i prostych zębów najczęściej nie jest usłana różami. Zwykle wymaga od nas dużo determinacji i cierpliwości. Nieczęsto spotyka się idealny uśmiech, który powstał bez pomocy specjalisty. Nawet jeśli w dzieciństwie unikniemy tematu aparatu, to może on pojawić się, gdy już będziemy wchodzić w dorosłość. O czym należy pamiętać, gdy jesteśmy w trakcie leczenia wady zgryzu? Jak zapobiec nieprzyjemnym komplikacjom? Higiena podczas noszenia aparatu ortodontycznego to bardzo istotna kwestia. Warto omówić ją szczegółowo z fachowcem. Temat ten doskonale przedstawi nam ortodonta lub stomatolog. Gdynia to miasto, w którym znajdziemy liczne gabinety stomatologiczne (http://dentysta-stomatolog.com/gdynia,1.html) oraz ortodontyczne. Warto stosować się do wskazówek specjalistów, a unikniemy kłopotów. Podstawą zasadą, która dotyczy także osób bez aparatu, jest mycie zębów. Trudno uwierzyć, lecz wiele osób wciąż ma problem z codziennym szczotkowaniem. Założenie aparatu może wywołać obawę przed uszkodzeniem elementów aparatu. Jednak zapominanie o systematycznym myciu zębów może przyczynić się do powstania ubytków próchniczych. Taki stan bez wątpienia nie jest pożądany podczas noszenia aparatu. Próchnica to nie jedyny możliwy problem. Nieprzyjemny zapach oraz zapalenie tkanek otaczających zęby również nastręczą sporo trudności. Przed szczotkowaniem powinniśmy zdjąć elastyczne i nieumocowane elementy. Pod odpowiednim kątem przesuwamy szczoteczkę, lekko dociskając. Pamiętajmy o umyciu zębów z każdej strony.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Niestaranna higiena może powodować pewne komplikacje. Zaczerwienienie, obrzęk dziąseł oraz krwawienie mogą świadczyć o stanie zapalnym dziąseł. Jeśli zauważymy, że doskwiera nam któraś z dolegliwości, warto skonsultować sprawę ze specjalistą. Z pewnością najlepiej udać się do ortodonty, który prowadzi nasze leczenie. Jednak z tematem dobrze poradzi sobie także dentysta. Gdynia posiada wiele gabinetów, do których możemy się udać. Pamiętajmy, że prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie podczas noszenia aparatu. Dotyczy to nie tylko założonego na stałe aparatu, lecz także ruchomego. Jeśli nie zadbamy o dokładne i regularne czyszczenie jamy ustnej, stanie się ona doskonałym miejscem do bytowania bakterii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>