Domowe sposoby na wyczyszczenie elementów z mosiądzu

Niemal każdy z nas posiada w domu coś wykonanego z mosiądzu. Warto znać więc metody domowego czyszczenia tego metalu, aby móc cieszyć się jego pięknem jak najdłużej.
Wbrew pozorom nie jest konieczne polerowanie i długotrwałe szczotkowanie, aby uzyskać zadowalające efekty cieszące oko.
Niżej pokaże proste i mało czasochłonne metody na to jak i czym wyczyścić mosiężne elementy, tym bardziej, że teraz biżuteria zrobiona z mosiądzu, czy klamki, uchwyty do mebli znowu wracają do łask.
Na początku warto powiedzieć, że o ile czyszczenie biżuterii jest o tyle łatwiejsze, bo nie jest przytwierdzona do żadnego innego elementu, tak klamki czy różnego rodzaju uchwyty do szafek należy uprzednio wymontować, aby nie uszkodzić żadnym preparatem czyszczącym wszystkiego co znajduję się wokół. Nie chcemy przecież, aby klamka była pięknie wyczyszczona, ale nasze gustowne drewniane drzwi uległy przy tym uszkodzeniu.
Pierwszym sposobem jest przygotowanie domowej maski czyszczącej. Produkt składa się z mąki, białego octu, soli. Musimy także przygotować sobie drewnianą łyżkę do połączenia składników, a także miskę. Najlepsza będzie plastikowa bądź szklana. Bezwzględnie zakazane jest używanie żelaznych, metalowych misek, aby preparat nie wszedł w reakcje. Następnie w misce mieszamy 2/3 białego octu z 2/3 szklanki mąki jęczmiennej ( ta jest zalecana). Mieszamy wszystko po czym dodajemy pół szklanki soli. Tak przygotowaną masę nanosimy na mosiężny element najlepiej na całą noc, chociaż w niektórych przypadkach wystarczy kilka godzin. Po ciągnięciu masy zobaczymy, że cała zielonkawa niechciana poświata i nalot zostaje wchłoniętych przez mąkę. Najlepiej zmywać całą masę pod bieżącą wodą i na końcu wypolerować bawełnianą szmatką.
Powyższy sposób nie sprawdzi się jednak przy elementach na stałe przytwierdzonych jako aplikacja na drewnie. W tym przypadku musimy bardzo uważać, aby nie uszkodzić niczego znajdującego się w pobliżu elementu, który chcemy wyczyścić. W tym przypadku najlepiej posłużyć się małym płatkiem kosmetycznym nasączonym benzyną lakierniczą. Jeśli aplikacja ma wiele zgrubień i nierównomiernych wzorów, musimy starać się wniknąć w każdy zakamarek. Pomocny okaże się nasz paznokieć, a na nim owinięty płatek nasączony wyżej wymienionym środkiem.
Czym wyczyścić mosiądz jeszcze? Możemy posłużyć się sokiem z kiszonej kapusty połączonym z popiołem z pieca bądź kominka. Mosiądz jest bardzo odpornym metalem więc bez oporów nawet intensywne pocieranie mu nie zaszkodzi, i nie zarysujemy go.
Jeśli nie mamy popiołu możemy użyć gliny z odrobiną wody i nim wypolerować zaśniedziałe miejsca.
Jeśli miejsca są mocno brudne i żadne z wcześniejszych sposobów nie dały sobie rady możemy zanurzyć brudny element w amoniaku. Pamiętajmy, że to silny roztwór i jego unoszące się opary są szkodliwe, dlatego ten zabieg najlepiej robić zakładając maseczkę i długo w tym pomieszczeniu nie przebywać.
Można tez posłużyć się wcześniej wspomnianą gliną, ale tym razem wymieszaną z octem. Wspomnianą mieszanką czyścić mosiężny element na końcu opłukaj woda i wytrzyj do sucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here